Logo


Ślepcy [Kraków]


GOŚCINNIE

Ślepcy [Kraków]
Poza siedzibą

[NI]    27.09   |  20.30
Bilety:
-
-

WSTĘP WOLNY - OBOWIĄZUJĄ WEJŚCIÓWKI
UDZIAŁ BIORĄ

Występują: Sławek Bendykowski, Karolina Bondaronek, Bartek Cieniawa/Jacek Joniec, Aleksander Kopański, Paulina Lasyk, Paweł Monsiel, Justyna Orzechowska, Michał Orzyłowski/Mateusz Kmiecik, Szymon Pater, Adam Plewiński, Grażyna Srebrny-Rosa, Justyna Wójcik, Marta Zoń
Scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne: Jerzy Zoń
Scenografia: Joanna Jaśko-Sroka
Kostiumy: Zofia de Ines, Joanna Jaśko-Sroka
Choreografia: Eryk Makohon
Premiera: 2010 Kraków

 

ŚCIEŻKA SZTUKIPLAKAT / ULOTKAŚLEPCY [KRAKÓW]

3. Międzynarodowy Festiwal Open The Door
„Ślepcy" - Teatr KTO (Kraków) | widowisko plenerowe
Czas trwania: 60 minut
Bilety: wstęp wolny
Miejsce pokazu: Parking Uniwersytetu Śląskiego, ul. Bankowa 12 - wejście od ul, Moniuszki
Ważne: obowiązują bezpłatne wejściówki do obebrania w kasie Teatru Śląskiego.  Wydarzenie ma limitowaną liczbę uczetników - podczas pokazu widzów obowiązuje nakaz zakrycia nosa i ust.


Monumentalne widowisko plenerowe Teatru KTO, wyreżyserowane przez Jerzego Zonia, inspirowane bestselerem portugalskiego noblisty Jose Saramago „Miasto ślepców.”

Historia miasta, którego mieszkańcy nagle, z niewiadomych powodów zaczynają tracić wzrok do niedawna wydawała się literacką abstrakcyjną metaforą służącą za impuls do refleksji nad ludzką naturą. Dziś, za sprawą zagrożenia koronawirusem, spektakl nabrał nowego wymiaru, Wypowiadane w spektaklu statystyki ofiar brzmią boleśnie znajomo. Postaci w ochronnych kombinezonach też znamy już dobrze z kadrów telewizyjnych wiadomości.

W 10 lat po premierze, w roku, w którym pandemia koronawirusa zatrzymała świat, spektakl „Ślepcy” stanowi jeszcze bardziej dotkliwe zwierciadło, w którym odbijają się współczesne  mechanizmy nieracjonalnych wyborów, strachu, nieuczciwości i dezinformacji.

Spektakl był nominowany do nagrody Total Theatre Award 2012 w Edynburgu w kategorii Physical/Visual Theatre, był prezentowany dotychczas ponad 100 razy na 48 festiwalach na całym świecie m.in. w Korei Południowej, Iranie, Meksyku, Kolumbii, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Niemczech, Szkocji, Belgii, Rosji, Czechach, Rumunii, Ukrainie,  i na Kostaryce.

Teatr KTO powstał w 1977 roku. Od tego czasu gościł w ponad 250 miastach w przeszło 40 krajach na 5 kontynentach. Swoje spektakle prezentował m.in. w Brazylii, Chinach, Iranie, Japonii, Kanadzie, Kolumbii, Korei Pd., Kostaryce, Meksyku, Tunezji, USA i niemal wszystkich krajach Europy. Światowa renoma Teatru KTO to także liczne międzynarodowe projekty. Do najważniejszych zaliczyć należy m.in. spektakl „Operacja Opera”, przygotowany z Norweską Narodową Operą w Oslo oraz instalację teatralną „Uchodźcy”, zrealizowaną w Lipsku z okazji 20. rocznicy upadku Muru Berlińskiego, dla 120-tysięcznej widowni. Dyrektorem Teatru KTO od 43 lat jest Jerzy Zoń.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


ORGANIZATOR


SPONSOR


PARTNERZY


WSPÓŁPRACA

 


 

PATRONAT MEDIALNY

            KOMENTARZ MEDIÓW

(...) To doświadczenie wyciskające z oczu łzy, czyniące "Ślepców" widowiskiem oszałamiającym wizualnie, tak wspaniałym jak tylko można sobie wyobrazić. Odnosi się wrażenie, że niebo krwawi połyskującym czerwonym deszczem.

Lyn Gardner, The Guardian, Edynburg