Logo


Popytka [Szczecin]


GOŚCINNIE

PROJEKT MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL OPEN THE DOOR

Popytka [Szczecin]
Scena w Galerii

[NI]    27.09   |  17.30
Bilety:
20 zł
10 zł
UDZIAŁ BIORĄ

SPEKTAKL

Występują: Heda Debirova, Milana Goytamirova, Marina Hulia, Madina Mazalieva
Reżyseria: Weronika Fibich
Współpraca twórcza i merytoryczna: Marina Hulia
Dramaturgia: Paulina Skorupska
Muzyka: Artur Sosen Klimaszewski
Reżyseria światła: Tomasz Grygier
Prowadzenie światła: Paweł Stachowczyk
Głos i nagrania audio: Paweł Stachowczyk
Premiera: Poznań 2019

FILM DOKUMENTALNY

Opowiedziały: Marina Hulia, Heda Debirova, Milana Goytamirova, Madina Mazalieva
Byli: Mariam, Edilbek i Milana Mazalieva, Maryam Goytamirova, Yasin Debirov
Pomysł i realizacja: Weronika Fibich, Adam Ptaszyński
Zdjęcia: (z izolacji) bohaterki filmu, (z prób i ze spektaklu) Adam Ptaszyński
Montaż: Adam Ptaszyński
Muzyka: (ze spektaklu) Artur Sosen Klimaszewski, (z codzienności i z prób) Patryk Zakrocki
Opieka merytoryczna i promocja: Marina Hulia
Menadżer: Jolanta Grabowska
Wsparcie: Miłosz Więckowski, Milana Debirova
Tłumaczenie: Kaciaryna Bychak, Marina Hulia
Partnerzy: Teatr Kana w Szczecinie, Dzieci z Dworca Brześć
Produkcja: SCENA ROBOCZA – Centrum Rezydencji Teatralnej
Premiera: 6 VI 2020
Patronaty honorowe: Marszałek Senatu RP, Prezydent m.st. Warszawy, Instytut Praw Dziecka, Międzynarodowe Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka, Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej, Dom Otwarty, Entuzjastki, Nowy Teatr, Uroda Życia, "Wysokie Obcasy", BIANCO studio
Wydarzenie współfinansowane ze środków budżetowych Miasta Poznań

ŚCIEŻKA SZTUKIPOPYTKA [SZCZECIN]

3. Międzynarodowy Festiwal Open The Door
"Popytka" | Weronika Fibich (Szczecin)
Spektakl + pokaz filmu dokumentalnego
Czas trwania:  60 minut (spektakl) oraz 23 minuty (film)
Bilety: 20 i 10 zł


Heda, Madina, Milana – Czeczenki, którym udało się pokonać tysiące kilometrów, wyzwań i przeszkód, by przedostać się z północnego Kaukazu do Polski. Trzy kobiety, dla których wojny wydane Czeczenom przez Rosjan były doświadczeniem osobistym, wymuszającym opuszczenie własnego kraju i wyruszenie w drogę – w stronę bezpiecznej Europy i życia, które trzeba układać od nowa. Marina – Rosjanka mieszkająca w Polsce, która organizowała szkołę dla czeczeńskich dzieci na dworcu w Brześciu i od lat pomaga uchodźcom czekającym w naszym kraju na uregulowanie swojej sytuacji prawnej. To one są bohaterkami „Popytki” –  projektu społeczno-teatralnego, pytającego o to, kim są kobiety XXI wieku, poparzone przez los. Jakie historie zapamiętały, a o jakich wolałyby zapomnieć?

Imigrantki, muzułmanki – żyją obok nas, pracują, pomagają utrzymać rodziny, ale żyją też w swoim świecie, niewiele zresztą wolno im o tym świecie powiedzieć. „Popytka” nie opowiada nam wyczerpująco ich losów, nie kreśli dramatycznej narracji. Opowiada jednak o życiu naznaczonym wojną, śmiercią, ucieczką. Reżyserka spektaklu powoli, mozolnie dociera do swoich bohaterek, z okruchów, delikatnymi gestami, symbolami odbudowuje elementy ich przeszłości. Jednocześnie dotkliwie pokazuje nam, jak mało wiemy i jak mało chcemy zrozumieć, jak niewiele gotowi jesteśmy zainwestować w drugiego człowieka energii.
 
Popytka to procedura nieuregulowana prawnie. Uchodźcy przesłuchiwani są na granicy przez pograniczników. Zapada decyzja, kto może wjechać do Polski, kto nie. Niektórzy próbują kilkadziesiąt razy. Zawarta w słowie popytka „pytka” w języku rosyjskim oznacza nic innego, jak torturę.

Weronika Fibich pracuje na pograniczu sztuk performatywnych, reportażu i dokumentu. Reżyserka akcji teatralnych/performatywnych, artystka interdyscyplinarna, twórczyni filmów dokumentalnych i licznych projektów artystycznych. Od 1998 roku związana z działającym w Szczecinie Ośrodkiem Teatralnym Kana. Oprócz działalności kulturotwórczej, edukacyjnej i programowej w ramach projektów realizowanych przez Ośrodek, od lat buduje własną, autorską drogę twórczą. W polu jej zainteresowań są działania realizowane w przestrzeni pozateatralnej; na granicy prywatnego i publicznego. Najczęściej podejmowanym przez nią tematem jest pojęcie pogranicza, wykluczenia, pamięci i tożsamości. Stosowaną metodą pracy jest „rysunek z pamięci”. Wartość „rysunku” polega na powiązaniu prywatnego z publicznym, wyrozumowanego z intuicyjnym, przypomnianego z odczuwanym.

W ramach festiwalu zaprezentowany zostanie także film dokumentalny „Popytka – ukryty wymiar” (2020), który opowiada o pracy nad projektem. Ppowiedziana w czasach pandemii historia pytania: „Boją się nas czy o nas?”. To próba odnalezienia się w nowej sytuacji, w której alternatywne sposoby spotykania się wymuszają inne formy obecności. To wreszcie pytanie o widza i o relację z nim, a także o relację pomiędzy samymi twórcami. Rozpoznajemy ukryty wymiar – wymiar w ukryciu, wymiar ukrytego. W czasach dystansu przyglądamy się mocniej istocie bliskości i „obcowania”. Dzisiaj, kiedy w teatrze nie ma widzów, gdy od drugiego człowieka dzielą nas dwa metry dystansu, a na ulicach nie tylko kobiety muszą zasłaniać twarze – bohaterki „Popytki” nie milkną. Izolowane − kolejny raz adaptują się do nowych warunków.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


ORGANIZATOR


SPONSOR


PARTNERZY


WSPÓŁPRACA

 


 

PATRONAT MEDIALNY