Logo


Głośniej nie znaczy wyraźniej (Louder is Not Always Clearer) [Wielka Brytania]


GOŚCINNIE

PROJEKT MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL OPEN THE DOOR

Głośniej nie znaczy wyraźniej (Louder is Not Always Clearer) [Wielka Brytania]
Scena w Galerii

[SO]    26.09   |  16.00
Bilety:
20 zł
10 zł
UDZIAŁ BIORĄ

Występuje: Jonny Cotsen
Reżyseria: Gareth Clark
Scenariusz i opracowanie Gareth Clark, Jonny Cotsen
Ruch sceniczny: Catherine Bennett
Dźwięk: Christopher Young
Projekcje: Jorge Lizalde
Światło: Marega Palser
Premiera: 2017 r.

Prowadzący spotkanie z twórcami: Dagmara Stanosz, Michał Justycki (Muzeum Śląskie w Katowicach)

ŚCIEŻKA SZTUKIPLAKAT / ULOTKAGŁOŚNIEJ NIE ZNACZY WYRAŹNIEJ (LOUDER IS NOT ALWAYS CLEARER) [WIELKA BRYTANIA]

3. Międzynarodowy Festiwal Open The Door
Głośniej nie znaczy wyraźniej (Louder is Not Always Clearer)  | Mr and Mrs Clark (Wielka Brytania)
Czas trwania: 70 minut + spotkanie z twórcami po pokazie
Bilety:  20 i 10 zł
Spektakl oraz spotkanie będą tłumaczone na język polski oraz na Polski Język Migowy.
Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami, które poprowadzą Dagmara Stanosz oraz Michał Justycki (Muzeum Śląskie w Katowicach)
> tłumaczenie na język migowy (PJM)Przewrotne przedstawienie, które przełamuje klisze związane z naszym postrzeganiem osób głuchych i niedosłyszących. W dużej mierze osobista opowieść o potrzebie integracji i funkcjonowania na równych prawach w świecie słyszących. „Louder Is Not Always Clearer" to historia o mężczyźnie, który: jest nauczycielem, właśnie został ojcem, jest zapalonym kibicem piłki nożnej, jest artystą, jest głuchy. Dla widzów słyszących to pełen szczerości monodram osoby głuchej, dla widzów niesłyszących to dobrze znana im opowieść o nieporozumieniach między dwoma światami, dla całej widowni to pełen humoru i ciepła spektakl o akceptacji i potrzebie wzajemnego szacunku.

Słyszący rodzice artysty bali się, że głuchota spowoduje stygmatyzację ich syna i całej rodziny. W domu Cotsen nie używano więc słowa „głuchy”. Jonny przeszedł intensywną terapię logopedyczną, nauczył się też czytać z ruchu ust. Przez długi czas swojego życia nie określał siebie jako osoby „głuchej”. Od najmłodszych lat czuł się „odcięty” zarówno od swojej niepełnosprawności, jak i od otaczającego go świata.

W monodramie z 2017 roku Johny Cotsen obnaża przed nami słabość i delikatność pewnego siebie, towarzyskiego, otwartego mężczyzny. W świecie słyszących Jonny jest inny.  Ale to my decydujemy o tym, ile ta inność znaczy.

Przedstawienie było częścią programu British Council Showcase 2019 – organizowanej co dwa lata w ramach Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu oraz Festiwalu Fringe w Edynburgu prezentacji najciekawszych spektakli brytyjskich. W 2018 roku zespół odbył turnee po Walii z tym tyułem.

Mr & Mrs Clark to działająca w południowej Walii od 2002 roku grupa twórców, którzy realizują spektakle teatralne, taneczne oraz projekty site-specific. Chętnie sięgają po aktualne tematy, badają nowe pomysły. Ich pracę i artystyczne podejście cechuje artystyczna oraz społeczna otwartość i wrażliwość. W swoje projekty wplatają często zabawne elementy, by poprzez tworzenie swobodnej, nieco happeningowej atmosfery osiągać tym pełniejsze porozumienie z widzem.

 


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


ORGANIZATOR


SPONSOR


PARTNERZY


WSPÓŁPRACA

 


 

PATRONAT MEDIALNY