Logo


Virtual Ritual [Czechy]


INNE

PROJEKT MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL OPEN THE DOOR

Virtual Ritual [Czechy]
Duża Scena

[PI]    25.09   |  18.30
Bilety:
20 zł
UDZIAŁ BIORĄ

Występują: Osamu Okamura, Adéla Vosicková, Ondrej Pokorný (Atlet)
Koncepcja, reżyseria i scenografia: Jan Mocek
Współpraca artystyczna: Irina Andreeva, Sodja Lotker, Tána Švehlová
Światło: Patrik Sedlák
Dzwięk: Ladislav Šterba
Video: Ondrej Pokorný (Atlet), Jan Mocek
Zdjęcia: Adéla Vosicková
Kopordukcja: Teatr Archa, SixHouses
Wydarzenie zostało wsparte finansowo przez Ministerstwo Kultury w Czechach
Premiera: Praga, 2019

ŚCIEŻKA SZTUKI

https://janmocek.orgVIRTUAL RITUAL [CZECHY]

3. Międzynarodowy Festiwal Open The Door
„Virtual Ritual” | Jan Mocek (Czechy)
Czas trwania: 60 minut
Bilety: 20 zł
Spektakl będzie prezentowany w języku angielskim z napisami w języku polskim
Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami


Oryginalny projekt nawiązujący do gry komputerowej, oferujący widzom doświadczenie wirtualnego miasta i społeczeństwa. Spektakl stawia pytania  o to, czym jest nowoczesne miasto, jakie relacje łączą miasto – twór urbanistyczny i miasto – społeczność, ale dotyka też zagadnienia relacji miedzy tym, co rzeczywiste, a tym, co wirtualne, wymyślone przez nas. W pewnej mierze tematu granic naszej wyobraźni. To równie próba zrozumienia digitalnego społeczeństwa, które tworzą miliony ludzi na całym świecie, każdego dnia logują się, by wkroczyć do światów najróżniejszych gier. Wirtualne przestrzenie oferują użytkownikom nieskończone możliwości, bez surowych ograniczeń, z którymi borykamy się w rzeczywistości. Czy to jednak naprawdę świat wolności? Każda gra ma przecież swoje zasady… 

Urbanista Osamu Okamura, YouTuber Atlet, fotografka i graczka Adéla Vosičková zapraszają nas do świata gry oprowadzają nas po nim niczym przewodnicy. W drugiej części przedstawienia akcja przenosi się jednak na zewnątrz teatru. Podobnie jak wcześniej oglądamy nagranie – teraz jednak scenerią działań jest miasto, które dobrze znamy. Twórcy przed pokazem w Katowicach odwiedzili miasto, by nagrać część materiałów video w stolicy Górnego Śląska, które będą częścią spektaklu na festiwalu Open The Door.

Projekty Jana Mocka sytuują się zwykle na pograniczu teatru i sztuk wizualnych. Artysta porusza współczesne zagadnienia z całą ich złożonością i niejednoznacznością oferując widzowi intelektualne, ale też zmysłowe doświadczenie – jak w przypadku projektu „Virtual Ritual”, podczas którego mamy okazję zanurzyć się w świecie gry komputerowej.  Jego spektakle, np. zrealizowane ostatnio „The Radiant Cities” (2016), „Shadow Meadows” (2017), „Fatherland” (2018) były prezentowane zarówno na czeskich, jak i zagranicznych festiwalach, np. Fast Forward Dresden, Use the City Košice, Sumberge Digital Arts festiwal w Bristolu, 4+4 Days in Motion Prague.

VIRTUAL RITUAL from Jan Mocek on Vimeo.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


ORGANIZATOR


SPONSOR


PARTNERZY

            


WSPÓŁPRACA

 


 

PATRONAT MEDIALNY

            Polecane Studentom Pokazywane Na Festiwalach Sztuka Współczesna