Logo


Będzie skandal. Autoportret Kazimierza Kutza


SPOTKANIE

Będzie skandal. Autoportret Kazimierza Kutza
Duża Scena

[ŚR]    11.12   |  19.00
Bilety:
1zł
UDZIAŁ BIORĄ

goście:

Jerzy Illg – redaktor naczelny Wydawnictwa „Znak”
Zbigniew Zamachowski – aktor
Ryszard Koziołek – literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Śląskiego
Robert Siewiorek – historyk literatury, publicysta i dziennikarz
Ewa Leśniak - aktorka Teatru Śląskiego

prowadzenie spotkania:

Ewa Niewiadomska – dziennikarka, szefowa działu kultury Polskiego Radia Katowice

ŚCIEŻKA SZTUKIBĘDZIE SKANDAL. AUTOPORTRET KAZIMIERZA KUTZA

Spotkanie wokół ostatniej książki Kazimierza Kutza, której premiera miała miejsce 13 listopada br. i ukazała się nakładem wydawnictwa „Znak”.  Wcześniej, za życia artysty, opublikowano m.in. „Piątą stronę świata” czy zbiór felietonów „Fizymatenta”.

Kazimierz Kutz ostatnie lata życia poświęcił na spisanie autobiografii, która właśnie trafiłą do księgarń pod tytułem "Będzie skandal. Autoportret". Odkrywa w niej swoje tajemnice: o denaturacie pitym z aktorami na planie „Soli ziemi czarnej”, o tym, jak zainspirował Jeremiego Przyborę do napisania piosenki, czy o pełnych szaleństwa wyjazdach do Wenecji w towarzystwie Andrzeja Wajdy i Elżbiety Czyżewskiej. Z odwagą opowiada, jak wyrwał się ze Śląska, jaką cenę zapłacił za swoje wybory i co dawało mu siłę w podążaniu własną artystyczną drogą.

Pisząc o ukochanym Śląsku czy środowisku artystycznym, wydobywa na jaw nieznane dotąd zjawiska i fakty. Z ironią i odwagą podsumowuje ponad 50 lat swojej pracy twórczej. Ta opowieść pozwala zrozumieć, na czym polegał fenomen reżysera.

Książka Kutza, pełna fascynujących wspomnień o początkach Łódzkiej Szkoły Filmowej i pierwszych głośnych filmach zrealizowanych przez jej absolwentów, jest także historią polskiej kinematografii. Opowiedzianą przez uczestnika tych wydarzeń, z perspektywy bardzo prywatnej, obfitującą w skandale, anegdoty zza kulis i malownicze ekscesy obyczajowe.
 

„A ja wiedziałem jedno: stawką jest wyrwanie się z tego śląskiego chomąta, bo u nas każdy chłop musiał być roboczym wołem, niewolnikiem. No i chciałem coś osiągnąć w kulturze. Chciałem być kimś. (...) zachciało mi się zostać facetem moc jakąś w sobie mającym, tajemnicę jakowąś."
(fragment książki)

Przed spotkaniem będzie możliwość zakupu książki z rabatem - 20% we foyer teatru.Tematyka Śląska