Logo


REWOLUCJA, KTÓREJ NIE BYŁO | Teatr 21 (Warszawa)


GOŚCINNIE

PROJEKT MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL OPEN THE DOOR

REWOLUCJA, KTÓREJ NIE BYŁO | Teatr 21 (Warszawa)
Duża Scena

[PO]    23.09   |  19.00
Bilety:
30 zł
20 zł
UDZIAŁ BIORĄ

Justyna Sobczyk reżyseria
Justyna Lipko-Konieczna dramaturgia
Justyna Lipko-Konieczna, Justyna Sobczyk scenariusz
Justyna Wielgus ruch sceniczny
Wisła Nicieja kostiumy, scenografia
Aleksandra Tomczyk asystentka scenografki
Sebastian Klim reżyseria światła
zespół Pokusa – Tymek Bryndal, Natan Kryszk, Teo Olter muzyka na żywo
Dagna Dąbrowiecka, Katarzyna Stępniak produkcja


WYSTĘPUJĄ

Beata Bandurska
Teresa Foks
Daniel Krajewski
Maja Kowalczyk|
Barbara Lityńska
Aleksander Orliński
Martyna Peszko
Maciej Pesta
Aleksandra Skotarek
Magdalena Świątkowska
Piotr Sakowski

ŚCIEŻKA SZTUKIREWOLUCJA, KTÓREJ NIE BYŁO | TEATR 21 (WARSZAWA)

2. Międzynarodowy Festiwal Open The Door
Czas trwania: 2 godziny (plus przerwa)


Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem "Rewolucja, której nie było" jest protest osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców (RON), który rozpoczął się w sejmie 18 kwietnia i potrwał do 27 maja 2018 roku.

"Jako teatr, który bardzo czujnie, uważnie i krytycznie obserwuje polską rzeczywistość społeczną i polityczną związaną z osobami z niepełnosprawnościami, nie mogliśmy zostawić bez komentarza czterdziestodniowej okupacji sejmu. Taki gest nie może zostać przez nas zignorowany. Miał on swoją wagę, siłę i ciężar! Chcemy jeszcze raz przywołać to wydarzenie i stworzyć w teatrze okazję do wspólnego wejścia w pole napięć społecznych" (Justyna Sobczyk, reżyserka)

Spektakl "Rewolucja, której nie było" nie jest rekonstrukcją wydarzeń, a raczej grą ze znaczeniami i emocjami, które towarzyszyły protestowi w sejmie. Protest, który wiosną obserwowała cała Polska, zostawił po sobie nie tylko rozczarowanie i bolesne świadectwo marginalizacji potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pozostały po nim także archiwalia – transparenty, listy i pocztówki pisane do protestujących oraz przez nich samych. Skorzystają z nich aktorzy „Rewolucji, której nie było”, ze sceny pytając o to, co wydarzyło się w sejmie, o wizerunek osób z niepełnosprawnościami w Polsce, a w końcu także o to, czy środowisko osób z niepełnosprawnościami może się zintegrować we wspólnej sprawie. Teatralna rewolucja da widzom i aktorom szansę sprawdzenia, czy społeczne przekonanie, że osoby z niepełnosprawnościami mają zrezygnować z rozwoju w obszarze zawodowym, ograniczyć swe potrzeby do minimum socjalnego, a swoje życie prywatne do przebywania w mieszkaniach i specjalistycznych ośrodkach – jest zgodne z ich potrzebą?

„Rewolucja, której nie było” to spektakl, którego motorem jest napięcie między odgórnie ustanowioną normą i odstępstwem od niej; między niewypowiedzianymi głośno kryteriami moralnymi i wykrzyczanymi ze sceny osobistymi potrzebami i opiniami aktorów. To teatr, który bada przestrzeń pomiędzy tym, co jawne, a tym, co (jeszcze) ukryte.

Fot. Grzegorz Press


Spektakl powstał w ramach projektu “Niepełnosprawność i społeczeństwo” realizowanego przez Biennale Warszawa we współpracy z Teatrem 21 ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


PATRONI MEDIALNI


PARTNERZY


PORTALE TEATRALNE


KLUB FESTIWALOWYPokazywane Na Festiwalach