Logo


Igor Strawiński „Historia żołnierza”


MUZYCZNE

Igor Strawiński „Historia żołnierza”
Duża Scena

[PO]    09.05   |  19.00
Bilety:
35 zł
UDZIAŁ BIORĄ

Alexander Humala dyrygent
Kameraliści NOSPR:
Piotr Tarcholik skrzypce
Arkadiusz Adamski klarnet
Cezary Rembisz fagot
Benedykt Matusik trąbka
Tomasz Hajda puzon
Krzysztof Firlus kontrabas
Wojciech Morcinczyk perkusja
Olgierd Łukaszewicz recytator
Anna Kasprzak-Chowaniec taniec

REALIZATORZY:
Alexander Humala dyrygent
Robert Talarczyk reżyseria
Ewa Satalecka, Natalia Łajszczak, Maciej Połczyński scenografia i multimedia
Julia Korus asystent reżysera

ŚCIEŻKA SZTUKIPLAKAT / ULOTKAIGOR STRAWIŃSKI „HISTORIA ŻOŁNIERZA”

Kameraliści z NOSPRu, aktorska interpretacja Olgierda Łukaszewicza i współczesny komentarz video. Zapraszamy na pierwszy wspólny projekt realizowany przez Teatr Śląsk i NOSPR. Dyrektor Robert Talarczyk został zaproszony do przygotowania inscenizacji unikatowego dzieła muzyczno-scenicznego - „Historii żołnierza” Igora Strawińskiego, łączącego teatr, taniec i muzykę.

Wszyscy szukamy opowieści, wszyscy czekamy na dobre zakończenia. Biada jednak temu, kto pragnie zbyt wiele... Historia inspirowana ludowymi baśniami o żołnierzu, który ulega podszeptom diabła zostanie przewrotnie skonfrontowana ze współczesnością. Kompozycja Strawińskiego, w którą po raz pierwszy w historii muzyki poważnej wkradają się elementy jazzowe zostanie uzupełniona o świat pikseli i komunikatów z gier komputerowych. Autorką wizualizacji jest scenografka Ewa Satalecka, która zaprosiła do współpracy dwójkę młodych twórców: Natalię Łajszczak i Macieja Połczyńskiego. Aktorskiej interpretacji tekstu według libretta Charlesa Ferdinanda Ramuza, w tłumaczeniu Juliana Tuwima, podjął się wybitny śląski aktor Olgierd Łukaszewicz. Partię baletową na język współczesnego tańca przekłada  Anna Kasprzak-Chowaniec,  absolwentka PWST w Krakowie, wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Całość reżyseruje Robert Talarczyk. Siódemkę kameralistów poprowadzi urodzony na Białorusi młody dyrygent Alexander Humala, a solowe partie skrzypiec zagra Piotr Tracholik.

„Historia żołnierza” była prezentowana na małej sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w cyklu NOSPR Kameralnie 3 marca, w maju wydarzenie zostaje powtórzone w przestrzeni Teatru Śląskiego.

Wydarzenie jest koprodukcją Teatru Śląskiego i NOSPR.

/uploads/galeria/historia_zolnierza/spektakl1/01.jpg /uploads/galeria/historia_zolnierza/spektakl1/02.jpg /uploads/galeria/historia_zolnierza/spektakl1/03.jpg /uploads/galeria/historia_zolnierza/spektakl1/04.jpg /uploads/galeria/historia_zolnierza/spektakl1/05.jpg /uploads/galeria/historia_zolnierza/spektakl1/06.jpg /uploads/galeria/historia_zolnierza/spektakl1/07.jpg /uploads/galeria/historia_zolnierza/spektakl1/08.jpg /uploads/galeria/historia_zolnierza/spektakl1/09.jpg /uploads/galeria/historia_zolnierza/spektakl1/10.jpg /uploads/galeria/historia_zolnierza/spektakl1/11.jpg /uploads/galeria/historia_zolnierza/spektakl1/12.jpg /uploads/galeria/historia_zolnierza/spektakl1/13.jpg /uploads/galeria/historia_zolnierza/spektakl1/14.jpg /uploads/galeria/historia_zolnierza/spektakl1/15.jpg /uploads/galeria/historia_zolnierza/spektakl1/16.jpg /uploads/galeria/historia_zolnierza/spektakl1/17.jpg /uploads/galeria/historia_zolnierza/spektakl1/18.jpg /uploads/galeria/historia_zolnierza/spektakl1/19.jpg /uploads/galeria/historia_zolnierza/spektakl1/20.jpg /uploads/galeria/historia_zolnierza/spektakl1/21.jpg /uploads/galeria/historia_zolnierza/spektakl1/22.jpg

fot. Krzysztof Lisiak

 

SponsorKlasyka Spektakl Muzyczny