Logo
R. COONEY
Mayday


Premiera
19.06.1993

Duża Scena
2 h 20 min.

Bilety normalne:
25 – 60 zł

Bilety ulgowe:
25 – 45 zł


SPEKTAKL

ZZA KULIS

WIDEO


REALIZATORZY

Wojciech Pokora reżyseria 
Józef Napiórkowski scenografia 
Dagmara Habryka inspicjent
Maria Machowska realizacja światła
Mikołaj Lichtański, Mirosław Witek realizacja dźwięku
Elżbieta Woźniak przekład
Krzysztof Lisiak dokumentacja fotograficznaOBSADA

Bogumiła Murzyńska / Katarzyna Brzoska (od października 2016)  Mary Smith 
Alina Chechelska Barbara Smith
Zbigniew Wróbel John Smith
Andrzej Warcaba Stanley Gardner
Jerzy Głybin Inspektor Troughton
Adam Baumann Inspektor Porterhouse
Antoni Gryzik Bobby Franklin
Wiesław Kupczak Reporter
ŚCIEŻKA SZTUKI

MAYDAY

W związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2 przed zakupem biletu zapoznaj się z ZASADAMI BEZPIECZNEGO PRZEBYWANIA W TEATRZE ŚLĄSKIM. Wypełnij OŚWIADCZENIE i złóż przed wejściem na wydarzenie. Arkusze oświadczeń będą dostępne również przy kasie.


Jedna z najlepszych i najczęściej granych na świecie fars. Historia londyńskiego taksówkarza bigamisty, któremu przez lata udaje się bezkolizyjnie lawirować między dwiema kochającymi go żonami. Na skutek wypadku John Smith musi spędzić noc w szpitalu. Zaniepokojona małżonka zawiadamia komisariat policji o nieobecności męża. Co gorsza, w tym samym czasie druga żona taksówkarza zawiadamia inny komisariat. Rozpoczynają się dwa śledztwa, a z każdą minutą sytuacja staje się coraz bardziej skomplikowana. Komizm sytuacji fabularnych i języka sprawia, że „Mayday” od chwili prapremiery rozśmiesza publiczność na całym świecie.

Kiedy ponad 20 lat temu sztuka „Mayday" (oryginalny tytuł „Run for your wife”) wchodziła na afisz Teatru Śląskiego spodziewano się sukcesu i dobrej frekwencji, ale nie przewidziano, że tytuł będzie grany kilkaset razy. Spektakl zobaczyło już ponad 160 tysięcy widzów, a to przecież całkiem spore miasto! Nie tyko widownia, ale i aktorzy lubią to przedstawienie, bo wyzwala jak podkreślają „sceniczne hormony szczęścia”. Katowickie przedstawienie od lat jest grane także co pewien czas na gościnnych scenach, udało się nawet zorganizować pokaz plenerowy, gdzie widownia jednego wieczoru liczyła prawie 3000 osób. I kiedy wydaje się, że wszyscy w okolicy widzieli już tę kultową farsę, nawet po kilka razy, i nie ma dla kogo dalej jej grać, przed kasą ustawiają się nowe pokolenia widzów i rezerwują bilety.Komediowe BestsellerMEDIA O SPEKTAKLU

Dwie dekady teatralnego istnienia to dla spektaklu prawdziwy rekord. O dziwo, większość kostiumów zachowała się jednak w Teatrze Śląskim od premiery, wymieniano natomiast… kapcie i kapelusze. Trzeba było także odnowić dekoracje, co stało się przyczyną zabawnych komplikacji, bo świeżo pomalowana scenografia nie zdążyła wyschnąć przed kolejnym przedstawieniem. Szczególnie uciążliwe stawało się więc tego wieczoru chodzenie po scenicznej podłodze, do której przyklejały się buty aktorów. A jak je odklejali, widownia słyszała głośne plaśnięcia, przypominające „przechadzkę krokodyla”. 
„Dziennik Zachodni”
PATRONI I MECENASI PREMIERY