Logo
B. SCHULZ
Sklepy cynamonowe


Premiera
13.05.2016

Scena Kameralna
1 h 30 min.

Bilety normalne:
35 zł

Bilety ulgowe:
30 zł


SPEKTAKL

ZZA KULIS

WIDEO


REALIZATORZY

Ingmar Villqist adaptacja, reżyseria i scenografia
Olo Walicki muzyka i środowisko dźwiękowe
Maria Machowska koncepcja światła
Krzysztof Dębkowski, Waldemar Janiszek realizacja światła
Marek Skutnik realizacja dźwięku
Barbara Dudek inspicjent/sufler
Małgorzata Długowska-Błach producent wykonawczy
Krzysztof Lisiak dokumentacja fotograficznaOBSADA

Anna Kadulska Ester
Barbara Lubos Sara
Violetta Smolińska Jahel
Adam Baumann Jakub
PLAKAT / PROGRAMŚCIEŻKA SZTUKI

SKLEPY CYNAMONOWE

Nikt wcześniej nie pisał tak jak on. Okazał się literackim bogiem, który w swojej prozie tworzył od początku dotąd nieznane światy. Pierwsi krytycy uznali go za ekscentryka, czytając jego soczysty język i tonąc w jego długich zdaniach… Bruno Schulz po debiucie żył zaledwie 9 lat. Pomimo niewielkiego dorobku stał się pisarzem kultowym, tłumaczonym na dziesiątki języków. Gombrowicz w dzienniku odnotował pewnego dnia: „Było nas trzech, Witkiewicz, Bruno Schulz i ja, trzech muszkieterów polskiej awangardy”.

Bez teatralnej dorożki, sierpniowych słoneczników czy manekinów. Prowokacyjnie zapraszamy do świata Schulza, do opowieści na równi o ludziach, jak i rzeczach ukrytych tylko w dialogach. Oto w zapominanej wypożyczalni ksiąg i słów trzy kobiety stoją na straży schulzowskich opowieści. To u nich można, jak u wytrawnych subiektów, kupić wspomnienia, sprzedać własne, wymazać coś z pamięci, albo dowiedzieć się o sobie czegoś po raz pierwszy.

Teatralną adaptację opowiadań „Sklepy cynamonowe” przygotował Ingmar Villqist, który jest także reżyserem i autorem scenografii do tego kameralnego przedstawienia. Współtwórcą scenicznego świata jest Olo Walicki, kompozytor i jazzman, który przygotowuje specjalną ścieżkę dźwiękową spektaklu. W głównej roli wystąpi Adam Baumann (Jakub), a towarzyszyć mu będą Anna Kadulska (Ester), Barbara Lubos (Sara) i Violetta Smolińska (Jahel).

- - -

Spektakl bierze udział w II edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

 

 Polecane Studentom KlasykaMEDIA O SPEKTAKLU

Aktorki, koncertowo radzą sobie z trudnymi partiami tekstu. Violetta Smolińska, Anna Kadulska i Barbara Lubos dwoją się i troją na scenie, przywołując świat sprzed ponad stu lat (…). „Sklepy cynamonowe” dryfują raczej w kierunku artystycznego eksperymentu, aniżeli budują na scenie świat przedstawiony, w którym widz może się zanurzyć. A jeżeli budują, to w najtrudniejszy możliwy sposób, czyli za pomocą jedynie słów, które przepięknie wypowiadają aktorzy tego seansu pamięci, oraz niepokojących, ale szalenie pociągających dźwięków stworzonych przez Olo Walickiego, odpowiedzialnego za warstwę muzyczną spektaklu.
„Gazeta Wyborcza”

 

Poetycka uroda tekstu została w spektaklu oddana. Dzięki pracy aktorów, którzy podają kwestie z ogromnym natężeniem emocji, barwą głosu, precyzją gestów. Barbara Lubos, Violetta Smolińska, Anna Kadulska, grające po kilka postaci oraz Adam Baumann - w roli Józefa-Jakuba, nie przepuszczają ani jednego niuansu trudnej, ale pisanej fantastyczną polszczyzną, prozy Schulza.
"Dziennik Zachodni"
 

Najciekawszy efekt powstaje wtedy, gdy aktorzy stoją blisko widzów, ale ich głos dociera z odmiennego, bardzo dalekiego miejsca przestrzeni scenicznej. Poza eksperymentami z brzmieniem aktorskich głosów dużą rolę odgrywa tu dźwiękowe tło spektaklu, którego autorem jest Olo Walicki. Składają się na nie zarówno fragmenty muzyczne, jak również różnego rodzaju efekty akustyczne, wzmacniające dramaturgię opowiadanych historii.
portal Teatralny.pl
PATRONI I MECENASI PREMIERY


PARTNER PREMIERY RODZINNEJ