Logo
T. RÓŻEWICZ
Śmieszny staruszek


Premiera
18.09.2015

Scena Kameralna
1 h

Bilety normalne:
30 zł

Bilety ulgowe:
20 zł


SPEKTAKL

ZZA KULIS

WIDEO


REALIZATORZY

Ewa Wyskoczyl reżyseria i kostiumy

Robert Mleczko scenografia

Stanisław Ruksza opracowanie muzyczne

Krzysztof Dębkowski, Waldemar Janiszek światło

Agata Kurzak asystentka scenografa

Marek Skutnik realizacja dźwięku

Marcin Müller realizacja projekcji

Barbara Dudek inspicjent i sufler

Małgorzata Długowska-Błach producent wykonawczy

Krzysztof Lisiak dokumentacja fotograficzna

 OBSADA

Bernard Krawczyk Staruszek

 
PLAKAT / PROGRAMŚCIEŻKA SZTUKI

ŚMIESZNY STARUSZEK

„Ten dzień, w którym zdałem sobie sprawę, że nigdy nie będę Napoleonem, był w moim życiu chyba najważniejszym dniem. Potem zaczęła się już tylko wegetacja.”

Na granicy halucynacji i snu pewien staruszek inscenizuje własny proces, bluźni, urąga i prowokuje. W błyskotliwym monologu „Śmiesznego staruszka” napisanym przez Tadeusza Różewicza w 1964 roku bohater gra, bawi się w teatr, kluczy wciąż w zeznaniach. Do końca nie wiadomo czy to spowiedź z prawdziwego mrocznego występku, czy po prostu ze starczej samotności. Długi monolog o przegranym życiu na Scenie Kameralnej wypowiada Bernard Krawczyk, legenda śląskiego teatru i filmu, aktor nieustannie podejmujący nowe artystyczne wyzwania.

Monodram wyreżyserowała Ewa Wyskoczyl, a przedstawienie powstało w ramach projektu wtw://strefy_kontaktu 2016 realizowanego przez Wrocławski Teatr Współczesny jako część programu Wrocław - Europejska Stolicy Kultury 2016. Realizacja „Śmiesznego staruszka” w Teatrze Śląskim została wybrana w konkursie do finałowej piątki.

Celem teatralnego projektu wtw://strefy_kontaktu 2016_koprodukcja jest pokazanie fenomenu Wrocławia jako miasta, w którym powstawały i były realizowane ważne zjawiska polskiego dramatu współczesnego – utwory Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza i Tadeusza Różewicza – oraz próba podjęcia i rozwinięcia tej tradycji poprzez inicjowanie twórczości dramaturgicznej.


Spektakl dofinansowany w ramach II edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.Polecane Studentom Sztuka WspółczesnaMEDIA O SPEKTAKLU

Na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach co kilka tygodni wydarza się rzecz niezwykła. Przez ponad godzinę Bernard Krawczyk, nestor katowickiej sceny, snuje naszpikowany skrajnymi emocjami i wyczerpujący monolog pewnego zagubionego staruszka. (…)

Niemniej, wydaje się być tą rolą spełniony i uszczęśliwiony. My zaś, oglądając wysiłek aktora, uświadamiamy sobie, że być aktorem to wcale nie taka prosta sprawa. Że aktorstwo to - prócz pięknie podanego słowa - przede wszystkim ciało. Bernard Krawczyk obnaża się tu przed nami, ale w sposób symboliczny. Pokazuje, że jest już w podeszłym wieku i nie zawsze to ciało jest mu posłuszne. Ale jednocześnie wspólnie z panią reżyser znalazł sposób, by w jakimś stopniu je przechytrzyć. Szacunek za powzięcie decyzji o zagraniu tej roli, panie Bernardzie.

„Gazeta Wyborcza”

 

Śmieszny staruszek" to spektakl, który zmusza widza do przemyślenia pewnych rzeczy i pokazuje, że od strony wykonania to nie tylko młoda kadra aktorów ma coś do powiedzenia, ale warto pamiętać o seniorach, którzy na niejednej scenie odegrali już powierzone im role i w dalszym ciągu są w pełni sił, aby móc dalej czarować widzów swoją grą aktorską.

Portal Teraz Teatr
PATRONI I MECENASI PREMIERY