Logo
I. VILLQIST
Chłopiec z łabędziem


Premiera
08.05.2015

Scena Kameralna
1 h 40 min.

Bilety normalne:
35 zł

Bilety ulgowe:
30 zł


SPEKTAKL

ZZA KULIS

WIDEO


REALIZATORZY

Ingmar Villqist scenariusz, reżyseria, scenografia

Maria Machowska koncepcja światła

Waldemar Janiszek realizacja światła

Barbara Dudek inspicjentka i suflerka

Aneta Oskard garderobiana, rekwizyty

Krzysztof Lisiak dokumentacja fotograficznaOBSADA

Ewa Kutynia
Violetta Smolińska
Grażyna Bułka
PLAKAT / PROGRAM

/uploads/galeria/chlopiec_z_labedziem/plakat.jpg

CHŁOPIEC Z ŁABĘDZIEM

Jedną z inspiracji do sztuki stała się realna przestrzeń z Chorzowa, kamienica, w której mieszkał autor, a do której teraz wprowadził trzy swoje teatralne bohaterki. Kameralna historia rozgrywa się w mrocznym mieszkaniu. Dwie siostry próbują poukładać sobie życie. Marzą o normalności i rutynie. Marzą, by zapomnieć o… Czy pewne tajemnice nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego? Kim jest trzecia kobieta, która niespodziewanie staje w progu mieszkania?   


Na kogo czekają? Czy w ich życiu jest szansa na jakąkolwiek zmianę? Ranią się czy przeciwnie, ratują od największych lęków? Gdzie leży granica między szczęściem a szaleństwem? Od blisko trzydziestu lat autor i reżyser Ingmar Villqist w swoich jednoaktówkach opowiada o bohaterach, którzy żyją na obyczajowym marginesie. Bohaterki „Chłopca z łabędziem” także należą do grupy  kolejnych nadwrażliwych i nieprzystosowanych, do grona tych „innych”, którzy mają swój świat, biblie swoich nieszczęść, kodeks prawa odrzuconych, którzy nie mają żadnych praw poza tym, by żebrać o akceptację tzw. większości. Jeśli będziemy je odtrącać, wyciągać do nich dłoń z jałmużną i przerażonym uśmiechem "współczucia", mogą zrobić to czego się najbardziej boimy - przeciągnąć nas na swoją stronę…


„Prowadzę więc teraz postaci mojej sztuki po tym mieszkaniu, kamienicy, po placu pośrodku którego stoi rzeźba nagiego młodzieńca z łabędziem i szukam zakończenia. Skoro kazałem bohaterkom mojego dramatu tam żyć i wchodzić z sobą w wzajemne relacje, które wcale nie muszą im się podobać, to muszę teraz zrobić wszystko, żeby je stamtąd bezpiecznie wyprowadzić na słońce.” – wspominał w jednym z felietonów Ingmar Villqist, który po 10 latach wraca do Teatru Śląskiego. To jeden z najbardziej kontrowersyjnych i najważniejszych dramaturgów współczesnych i jednocześnie najczęściej wystawiany polski dramatopisarz za granicą w ostatnich latach.

Sztuka została napisana dla trzech aktorek naszego teatru: Grażyny Bułki, Ewy Kutyni i Violetty Smolińskiej.

- - -

Spektakl bierze udział w 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.Polecane Studentom Sztuka Współczesna PrapremieraMEDIA O SPEKTAKLU

Palma pierwszeństwa należy się Smolińskiej, która znakomicie operuje swoim warsztatem, wygrywając na twarzy najmniejszy nawet grymas, modulując głos, robiąc dyskretne gesty swoim ciałem. Aktorka miała do zagrania potężny kawał dobrze napisanej przez Villqista roli kobiety rozchwianej psychicznie, którą istniejące w głowie demony zepchnęły na margines społeczny. (...) Siadajcie więc blisko, wpatrujcie się w aktorki i słuchajcie, co i w jaki sposób mówią. Dajcie się uwieść ich szeptom i krzykom.

 

„Gazeta Wyborcza” Katowice

Część fabuły pokazuje jak wielobarwne postaci napisał Villqist (na zamówienie Teatru Śląskiego i właśnie dla tych aktorek), a artystki świetnie je wypełniły. Doskonale rozegrane jest tu tempo opowieści. W tym spokojnie ciągnącym się popołudniu powoli odkrywane są kolejne karty historii - zarówno w warstwie fabularnej - z tekstu dowiadujemy się stopniowo coraz więcej o postaciach, ale też i aktorki domalowują bohaterkom kolejne cechy.
Nie jest to przyjemny świat, jest w nim trochę duszno, ciemno, z ducha skandynawsko; emocje są poplątane, postaci niejednoznaczne. Ale bohaterkom egzystującym na uboczu życia społecznego autor przygląda się wnikliwie, nadaje im godność, próbuje zrozumieć - i dzięki temu tak ciekawie się to ogląda. Myślę, że "Chłopiec z łabędziem" to kwintesencja teatru Ingmara Villqista.

Recenzja Komisji Artystycznej XXII Ogólnopolskiego Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

 

To co zobaczyłem na scenie, to co aktorki zaprezentowały moim zdaniem wymaga na końcu owacji na stojąco. To po prostu sztuka, kunszt aktorski najwyższych lotów. Wszystkie emocje jakie można było zobaczyć były odegrane w pełni naturalnie i dodatkowo zostały dopracowane w najmniejszych szczegółach.

 

portal Teraz Teatr

 

Teatr Śląski, odkąd Robert Talarczyk stanął na jego czele, nabrał wiatru w żagle. Każda premiera staje się wydarzeniem, a przedstawienia zaczynają być zauważane w środowisku teatralnym. Także uśpiony do tej pory potencjał zespołu aktorskiego zaczyna ujawniać się z całą mocą. W ostatnim czasie „aktorski pazur” pokazały Ewa Kutynia, Violetta Smolińska i Grażyna Bułka. (...) Aktorki stanęły na wysokości zadania i uczyniły ze spektaklu dynamiczny, trzymający w napięciu psychodramat.

 

Portal Katowicki
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

> Nagroda Tele-Splendora dla Ingmara Villqista za realizację słuchowiska „Chłopiec z łabędziem”
> Złota Maska w kategorii  „Aktorstwo – rola kobieca”  dla Violetty Smolińskiej


POKAZY

> Prezentacja spektaklu na scenie Chorzowskiego Centrum Kultury

> Prezentacja słuchowiska wg spektaklu w Teatrze Polskiego Radia