Logo
K. KESEY / D. WASSERMAN
Lot nad kukułczym gniazdem


Premiera
22.11.2013

Duża Scena
2 h

Bilety normalne:
25 – 60 zł

Bilety ulgowe:
20 – 45 zł


SPEKTAKL

ZZA KULIS

WIDEO


REALIZATORZY

Robert Talarczyk reżyseria i opracowanie muzyczne
Aleksandra Czapla-Oslislo opracowanie tekstu
Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński instalacje, kostiumy 
Katarzyna Kostrzewa ruch sceniczny 
Maria Machowska reżyseria światła 
Adam Snopek przygotowanie wokalne 
Agata Nosal autorka plakatu 
Zbigniew Wróbel asystent reżysera 
Ewa Kerger-Gardas, Berta Witowska asystentki scenografów 
Dagmara Habryka inspicjentka  
Maria Krupa suflerka
Mikołaj Lichtański, Mirosław Witek realizacja dźwięku
Bronisław Zieliński przekład
Krzysztof Lisiak dokumentacja fotograficznaOBSADA

Dariusz Chojnacki Randle Patric McMurphy
Katarzyna Brzoska Siostra Ratched
Grzegorz Przybył Wódz Bromden
Artur Święs Dale Harding
Jerzy Głybin Cheswick
Antoni Gryzik Pułkowik Matterson
Bartłomiej Błaszczyński Billy Bibbit
Marek Rachoń Martini
Wiesław Kupczak Ruckly 
Wiesław Sławik Scanlon 
Zbigniew Wróbel Ellis
Jerzy Kuczera Doktor Spivey
Dorota Chaniecka Siostra Flinn
Agnieszka Radzikowska Candy Starr
Katarzyna Błaszczyńska / Karina Grabowska Sandra
Grzegorz Lamik Pielęgniarz Warren 
Mateusz Znaniecki / Marcin Szaforz Pielęgniarz Williams 
Andrzej Warcaba Pielęgniarz Turkle
PLAKAT / PROGRAMŚCIEŻKA SZTUKI

LOT NAD KUKUŁCZYM GNIAZDEM

To nie jest opowieść terapeutyczna ani historia amerykańskiego szpitala psychiatrycznego. Tu nie ma miejsca na ckliwe zakończenia. Ten spektakl nie udziela prostych odpowiedzi… Kiedy nieokiełznany Randle Patrick McMurphy pojawia się w zakładzie psychiatrycznym prowadzonym przez chłodną i wyrafinowaną siostrę Ratched, zaczyna się rewolucja, której finału nikt nie może przewidzieć. Bo w tym szaleństwie nie ma metody… W toksyczne i pełne napięć role w spektaklu wchodzą Dariusz Chojnacki (Randle Patric McMurphy) i nowa aktorka w zespole Teatru Śląskiego (od sezonu 2013/2014) – Katarzyna Brzoska (Siostra Ratched).

Wcześniej w Polsce „Lot nad kukułczym gniazdem” inscenizowali m.in. tacy uznani twórcy jak Zygmunt Hübner (Teatr Powszechny, Warszawa), Krzysztof Zanussi (Stary Teatr, Kraków) czy Maja Kleczewska (Teatr Dramatyczny, Wałbrzych). Ta głośna powieść jednego z czołowych pisarzy związanych z ruchem bitników, Kena Keseya, została przeniesiona na ekran w nagrodzonym pięcioma najważniejszymi Oscarami filmie Miloša Formana, gdzie w główną rolę wcielił się Jack Nicholson.Polecane Studentom Złota Maska Sztuka Współczesna BestsellerMEDIA O SPEKTAKLU

Motyw przewodni spektaklu, czyli bunt, został potraktowany jako przywilej, który jest dostępny tylko nielicznym - bardziej wrażliwym jednostkom, tym, którzy kochają życie „bardziej”, być może właśnie szaleńcom. Choć - jak wyraźnie widać w tym spektaklu - szaleństwo może być również formą ucieczki od życia, pójściem na łatwiznę, rezygnacją z marzeń. 

„Gazeta Wyborcza”

 

Twórcom udało się osiągnąć to, co zapowiadano przed premierą, a mianowicie uwypuklić ponadczasowy wymiar tej historii. […] Do tego wszystkiego bardzo sugestywna gra aktorów sprawiła, że można było wsiąknąć w sceniczny świat bez reszty.

„Teatralia”

 

W odniesieniu do tego spektaklu należałoby osobno opiewać Dariusza Chojnackiego za udźwignięcie kreacji psychiatrycznego Chrystusa (z oddechem Jacka Nickolsona na karku), Grzegorza Przybyła za umiejętność grania prawie bez słów, Jerzego Głybina za roztaczanie aury intelektualizmu, Antoniego Gryzika i Wiesława Kupczaka za wykreowanie najbardziej tragikomicznych postaci w spektaklu.

„Śląsk”

 

Katowicki „Lot nad kukułczym gniazdem” dowodzi, że konsekwentna, zwarta, poprowadzona w dobrym tempie teatralna przypowieść jest wciąż w stanie uwieść emocjonalnie i intelektualnie.

Portal „Teatralny.pl”

 

Na scenie Teatru Śląskiego szpital psychiatryczny z „Lotu nad kukułczym gniazdem” nie lśni bielą. To zapomniany przez wszystkich magazyn jakiegoś kombinatu, pełen rozbebeszonej, nieużytecznej maszynerii. I pełen ludzi, którym zdezelowano mózgi, czyniąc niezdolnymi do odczuwania emocji.

„Dziennik Zachodni”
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

> Złota Maska za najlepszą rolę aktorską w 2013 roku dla Dariusza Chojnackiego za rolę Bohatera w spektaklu „Piąta strona świata” Kazimierza Kutza w reżyserii Roberta Talarczyka oraz za rolę Randle'a McMurphy’ego w spektaklu „Lot nad kukułczym gniazdem” Dale Wassermana w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w KatowicachPATRONI I MECENASI PREMIERY

Mecenat:

 

Patronat medialny: