Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2019.06.18

Posiedzenie nowo powołanej Rady Programowej Teatru Śląskiego

WIĘCEJ

Odbyło się pierwsze posiedzenie nowo powołanej Rady Programowej Teatru Śląskiego. Spotkanie poprowadził dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Przemysław Smyczek. Członkowie Rady w jednym głosowaniu wybrali na przewodniczącą dr hab. prof. UŚ Krystynę Doktorowicz, na jej zastępczynię wybierając zaś Ewę Niewiadomską.

W skład Rady Programowej Teatru wchodzą przedstawiciele świata kultury, nauki i polityki, w tym: Waldemar Bojarun, Miłosz Borycki, ks. Piotr Brząkalik, Michał Czarski, dr hab. prof. UŚ Krystyna Doktorowicz, Inka Dowlasz, Łukasz Goik, Alicja Knast, prof. dr hab. Ryszard Koziołek, Krzysztof Kraus, Ewa Niewiadomska, prof. Tadeusz Sławek oraz Piotr Uszok.

Rada Programowa jest organem doradczym Marszałka Województwa Śląskiego. Powoływana jest przez Zarząd Województwa Śląskiego i opiniuje na potrzeby organizatora działania statutowe teatru oraz ich realizację. Zadaniem Rady Programowej jest piecza nad działalnością i merytorycznym poziomem działań Teatru, promowanie oraz dbanie o jego społeczny wizerunek.


fot. P. Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.06.17

Pamiętnik Dyrektora

Podsumowanie 40-lecia pracy Krystyny Szaraniec

WIĘCEJ

Podczas niedzielnej uroczystości na Dużej Scenie Teatru Śląskiego Krystyna Szaraniec odbierała gratulacje i podziękowania m.in. od Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, Prezydenta Katowic Marcina Krupy czy Rady Miasta Katowice. Na scenie pojawili się m.in. były prezydent Katowic Piotr Uszok, Robert Talarczyk, Krystyna Gucewicz, Krystyna Doktorowicz, młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie wraz z pedagogiem Andrzejem Królem oraz przedstawiciele Rady Mecenasów teatru. Wieczór uświetniły występy wokalne Agnieszki Radzikowskiej, Grażyny Bułki i Krystyny Wiśniewskiej z akompaniamentem Ewy Zug. Po części artystycznej odsłonięto tablicę upamiętniającą starania Krystyny Szaraniec nad utworzeniem Sceny w Malarni w dawnej siedzibie loży masońskiej.

Krystyna Szaraniec rozpoczęła pracę w Teatrze Śląskim 1 kwietnia 1979 roku jako zastępca dyrektora. W kwietniu 2005 roku została dyrektorem naczelnym Teatru, a po objęciu dyrektury przez Roberta Talarczyka od września 2013 kontynuowała pracę jako jego zastępca a następnie doradca. Nadzorowała adaptację budynku przy ulicy Warszawskiej na potrzeby stworzenia Sceny Kameralnej. W roku 1988, wraz z dyrektorem Jerzym Zegalskim, podjęła decyzję o zakupie kamienicy przy ul. Teatralnej 4. Poszukiwała inwestora i prowadziła nadzór nad budową nowej kamienicy o charakterze komercyjnym. Od roku 2006 kamienica przynosi Teatrowi znaczące dochody, które zasilają budżet instytucji dla realizacji wielu premier. Wraz z Krystyną Bochenek organizowała coroczne Zjazdy Krystyn polskich i zagranicznych, integrując kobiety o tym samym imieniu.  W 1995 roku założyła Radę Gospodarczą, która w 2006 r. przyjęła nazwę Rada Mecenasów, a w 2014 r. obchodziła jubileusz 18-lecia. W ciągu pierwszych 10 lat Rada Gospodarcza wsparła Teatr kwotą 7 mln zł.  Za jej sprawą w 2012 roku odbyło się otwarcie budynku Sceny w Malarni po remoncie, ze zmianą funkcji na scenę teatralną.

Krystyna Szaraniec nie żegna się jednak z Teatrem. Jak powiedziała podczas uroczystości Nie widzi siebie obok Teatru”. Wciąż będzie współpracować z Radą Mecenasów Teatru Śląskiego jako jej honorowa przewodnicząca.

 

Fot. P. Jendroska

 

 

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.06.17

Kinga Baranowska w teatrze

Wybitna polska himalaistka była na naszych „Himalajach"

WIĘCEJ

Staraniami jednego z naszych Mecenasów na widowni spektaklu „Himalaje" zasiadła w miniony weekend Kinga Baranowska zdobywczyni już dziewięciu ośmiotysięczników i pierwsza Polka na ośmiotysięcznikach Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze. Baranowska jest także członkinią kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu (wspinaczka wysokogórska), a także członkinią zarządu Klubu Wysokogórskiego w Warszawie. Realizuje stworzony przez siebie program sportowy „Kobieca Korona Himalajów", który zakłada zdobycie wszystkich 14 ośmiotysięczników z wejściem bez używania dodatkowego tlenu z butli. Himalaistka otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia środowiskowe m.in. nagrodę Ministra Sportu za wspinaczkę na trzeci szczyt świata oraz Złoty Krzyż Zasługi „za zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich, za promowanie imienia Polski w świecie”.

Himalaistka po spektaklu swoimi wrażeniami dzieliła się z reżyserem Robertem Talarczykiem, odtwórcą roli Kukuczki  Dariuszem Chojnackim, aktorką Barbarą Lubos oraz Markiem Kornasem, członkiem naszej Rady Mecenasów, który Baranowską zaprosił na przedstawienie do Katowic.

fot. Przemysław Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.06.12

Próby do spektaklu „Koszt życia” rozpoczęte!

Spektakl na podstawie nagrodzonej Pulitzerem sztuki Martyny Majok już we wrześniu na Scenie Kameralnej

WIĘCEJ

Rozpoczęliśmy próby do spektaklu „Koszt życia” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej według sztuki „Cost of Living”, za którą urodzona w Bytomiu polsko-amerykańska dramatopisarka Martyna Majok otrzymała Nagrodę Pulitzera. Premiera zaplanowana jest na 20 września 2019 roku i otwierać będzie II edycję Międzynarodowego Festiwalu Open The Door.

Fot. P. Jendroska


MNIEJ