Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2019.05.08

74 lata temu oswobodzono obóz koncentracyjny Theresienstadt

WIĘCEJ

Uzdrowisko. Ośrodek wypoczynkowy. Oferta kulturalna bogata w koncerty, wykłady, spektakle. Po pracy czas na spotkania w kawiarniach i przestrzeniach rekreacyjnych. Doskonale zorganizowane rolnictwo. Zieleń i budownictwo sprzyjające integracji mieszkańców. Modelowe żydowskie getto. Tak miał być zapamiętany obóz koncentracyjny w Terezinie. Takim pokazuje go film Kurta Gerrona. Film nakręcony w miejscu, przez które przeszło 140 000 osób, a jedynie 19 000 przeżyło.

Dokładnie 74 lata temu, 8 maja 1945 roku, oswobodzony został obóz koncentracyjny Theresienstadt.

7 czerwca odbędzie się prapremiera spektaklu „Kurt Gerron. Führer daje miasto Żydom” Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina. Najnowszy spektakl laureatów Paszportu POLITYKI to opowieść o obozie koncentracyjnym Theresienstadt, którego życie zostało podporządkowane fałszywej utopijnej wizji, na podstawie której naziści zlecili osadzonemu tam gwiazdorowi niemieckiego kina, Kurtowi Gerronowi, nakręcić film propagandowy, prezentujący obóz jako uzdrowisko. Bilety dostępne już na naszej stronie.

Fotografia przedstawia żydowskie dzieci osadzone w Terezinie.
Źródło: encyclopedia.ushmm.org


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.05.08

Dzień Dziecka w Teatrze Śląskim!

Zapraszamy na rejs z Kapitanem Guliwerem

WIĘCEJ

Z okazji Dnia Dziecka przygotowaliśmy dla naszych widzów (w każdym wieku!) pokaz spektaklu Teatru Gry i Ludzie „Morskie opowieści Kapitana Guliwera”.

Spektakl w reżyserii Michała Tramera przy pomocy różnorodnych środków teatralnych, od żywego planu, przez pacynki czy maski zabiera widzów w rejs wypełniony wartką akcją, barwną scenografią, wpadającymi w ucho piosenkami i układami choreograficznymi.

Zapraszamy 31 maja na godzinę 10.00 i 17.00 na Scenę w Malarni.

Bilety w cenie 25 / 30 zł do zdobycia w kasie teatru oraz online. Rezerwacji można dokonywać poprzez Biuro Obsługi Widzów pod numerem 32 258 89 67 .


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.05.07

Pamięć powstań i jej polityczne wykorzystanie

Drugie spotkanie z cyklu „Szlakiem powstańczych losów” już dzisiaj

WIĘCEJ

Zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu „Szlakiem powstańczych losów”, w ramach którego w Roku Powstań Śląskich odsłaniamy mało znane lub zapomniane okoliczności tych walk.

Jak w okresie międzywojennym strony polska i niemiecka wykorzystywały pamięć walki o Górny Śląsk i swój w nich udział? W jaki sposób to tej politycznej walki wykorzystywano pamięć o weteranach walk?

Na te i inne pytania odpowiedzą goście spotkania „Pamięć powstań i jej polityczne wykorzystanie” na scenie kameralnej, czyli Roland Skubala i Andrzej Sitarz. Zapraszamy 14 maja o godzinie 17.00.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.05.07

Jazz w Malarni

Koncert zespołu Jerry and the Pelican promujący nową płytę

WIĘCEJ

Muzycy z zespołu Jerry and The Pelican są w trasie - właśnie zagrali w Lublinie na festiwalu jazzowym a 10 maja w warszawskim Teatrze Capitol przedstawią na scenie materiał z debiutanckiej płyty. Trzy dni póżniej, 13 maja, spotkamy się z nimi na naszej Scenie w Malarni. Młodzi muzycy mimo silnego jazzowego podłoża skutecznie wymykają się wszelkim muzycznym ramom. W autorskich kompozycjach łączą wiele gatunków, bawią się dźwiękami i formą, pozostawiając sobie sporo miejsca na improwizację.

Po występie na festiwalu Jazz Jantar 2019 Czesław Romanowski tak pisał o zespole: „Skoro istnieje tak wielobarwna muzyka, wykonywana w porywający sposób przez tak utalentowanych instrumentalistów, jazz z pewnością nie przejdzie do lamusa. A na zapowiadaną na maj, debiutancką płytę zespołu, czekam jak na żadną inną”. Debiutancki album zostanie wydany w serii kultowych wydawnictw jazzowych Polish Jazz pod numerem 83. Tym samym debiut młodych twórców trafi na listę płyt obok takich twórców jak: Michał Urbaniak, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Kurylewicz.

Utalentowany saksofonista Jerzy Mączyński zaprosił do współpracy ludzi, którzy podzielają jego pasję i zamiłowanie do muzyki, ludzi, którzy tak jak on, szukali przestrzeni do nieskrępowanej muzycznej ekspresji. W ten sposób powstał zespół, którego członkami są: lider Jerzy Mączyński, Marcel Baliński, Franciszek Pospieszalski, Marcin Elszkowski i Wiktoria Jakubowska.

Bilety na koncert kosztują 22 zł / koncert odbędzie się 13 maja (poniedziałek) o 19.00 na Scenie w Malarni

fot. po prawej stronie - Dorota Awiorko / Lublin Jazz


MNIEJ