Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2019.11.13

Opolski Supebohater wylądował na katowickiej scenie!

Za nami prapremiera spektaklu "Wilq Superbohater" w reżyserii Remigiusza Brzyka

WIĘCEJ

Za nami druga w tym sezonie premiera i zarazem druga w historii Teatru Śląskiego prapremiera tekstu opartego o komiks. „Wilq Superbohater” w reżyserii Remigiusza Brzyka, to tekst Michała Kmiecika, który powstał na podstawie kultowej serii komiksów braci Bartosza i Tomasza Minkiewiczów. Iga Słupska i Szymon Szewczyk stworzyli scenografię i kostiumy, które uzupełnia wideo Przemysława Jeżmirskiego. Muzyką do spektaklu przygotował Jacek Grudzień.

„Wilq superbohater” to, jak mówią sami twórcy przedstawienie „o strachu, o społecznych lękach i fobiach, o niedopasowaniu i agresji, która nie jest na nie odpowiedzią. Ale też trochę jest”.

W tytułowej roli wystąpił Dariusz Chojnacki. Na scenie zobaczyć można również Bartłomieja Błaszczyńskiego (Alc-Man), Mateusza Znanieckiego (Entombet), Marcina Szaforza (Mikołaj), Wiesława Sławika (Komisarz Gondor), Barbarę Lubos (Słaby Wielbłąd), Katarzynę Brzoskę (Droga Pani z Telewizji), Violett ę Smolińską (Glonka), Grażynę Bułkę (Wspólnota Węgla i Stali) i Piotra Bułkę (Obcy).

Kolejne pokazy dziś oraz na początku stycznia.

Fot. Przemysław Jendroska

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.11.12

Kto za tym stoi? | Michał Kmiecik

Prezentujemy sylwetki twórców spektaklu "Wilq Superbohater" (prapremiera: 12 listopada, Duża Scena)

WIĘCEJ

27 tomów komiksu i niecałe dwie godziny spektaklu. Michał Kmiecik stworzył tekst na podstawie kultowej serii braci Minkiewiczów, dając jej bohaterom nowe, sceniczne życie. O tym, jak postacie z komiksu „Wilq Superbohater” odnajdą się w teatralnym trójwymiarze już dziś przekona się premierowa publiczność.

Michał Kmiecik | tekst


Fot. P. Jendroska

Dramatopisarz, reżyser. Debiutował w 2012 roku przedstawieniem „Kto zabił Alonę Iwanowną?” w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy. W latach 2015-16 dramaturg Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi. Laureat stypendium miasta stołecznego Warszawy w dziedzinie literatury w roku 2018.

Z Remigiuszem Brzykiem współpracował przy przedstawieniach „Przyjdzie Mordor i nas zje” (Teatr im. J. Osterwy w Lublinie) i „Siódemka” (Teatr Zagłębia w Sosnowcu) na podstawie powieści Ziemowita Szczerka oraz „Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta (Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi).

W Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach wyreżyserował „Słowo o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego.

Ostatnie bilety na pokaz 13 listopada można dostać na stronie spektaklu, zarezerwować w Biurze Obługi Widzów (tel. 32 258 89 67) lub w kasie. Kolejne pokazy już w styczniu!


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.11.12

Staś i Zła Noga najlepszym spektaklem Festiwalu Mała Boska Komedia!

Kolejna nagroda dla spektaklu w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego

WIĘCEJ

Spektakl Staś i Zła Noga w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego wygrał Festiwal Mała Boska Komedia w Krakowie.

Mała Boska Komedia to festiwalowa „młodsza siostra” Festiwalu Boska Komedia. To trzecia edycja tego festiwalu i pierwsza w której przyznana została nagroda. O werdykcie zadecydowało międzynarodowe jury w składzie: Marcus Droß, Diana Kržanić Tepavac i Isabel Urpi. Spektakl „Staś i Zła Noga” znalazł się w ścisłym finale pośród najlepszych, nagradzanych spektakli dedykowanych młodemu widzowi. Oprócz naszego spektaklu zaprezentowane zostały produkcje: „Łauma, czyli czarownica” w reż. Magdy Miklasz z Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, „Odd i Luna” Przemysława Jaszczaka z Wrocławskiego Teatru Lalek, „Chłopcy z Placu Broni” w reżyserii Konrada Dworakowskiego z Teatru PINOKIO w Łodzi, Don Kichot w reżyserii Konrada Dworakowskiego produkcji Teatru Pinokio i Grupy Coincidentia oraz „Mglisty Billy” w reżyserii Mateusza Przyłęckiego. Spektakle Małej Boskiej mają wspólne cechy – jest nią dojrzałe traktowanie młodego widza, nie pouczanie a dialog, rozbudzanie wyobraźni, dotykanie tematów trudnych i ważnych, bez dystansu dorosły-dziecko.

Spektakl zdobył już wiele nagród i wyróżnień, w tym:
> nagrodę dla Michała Rolnickiego za najlepszą rolę męską na IV Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu
> nagrodę dla Katarzyny Błaszczyńskiej za najlepszy tekst/adaptację tekstu na IV Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu
> nagroda jury dziecięcego za najlepsze przedstawienie na IV Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu
> nagroda dla Katarzyny Błaszczyńskiej za "oryginalne prace scenariuszowo-dramaturgiczne" w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

W Katowicach będzie je można zobaczyć już 11 grudnia na Scenie w Malarni. Bilety można zakupić online, w kasie teatru oraz zarezerwować w Biurze Obsługi widzów (32 258 89 67 ).

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.11.10

Najbardziej teatralna noc roku za nami!

Odbyła się 10. Noc Teatrów Metropolii

WIĘCEJ

Tegoroczna Noc Teatrów Metropolii w naszym teatrze była związana głównie ze sztuką współczesną. Na Scenie w Malarni zobaczyć można było „Sztukę”- słynną francuską komedię o kłótni, jaka wywiązuje się między trójką przyjaciół, w chwili, gdy jeden z nich kupuje niezwykle drogi biały obraz… w białe paski. Pokaz poprzedziła specjalna prelekcja z cyklu „Sztukowanie” na temat Pabla Picassa. W kawiarni Malarni odbył się wyjątkowy wernisaż wystawy „Ukryte talenty” prezentujący prace plastyczne i rękodzieło autorstwa pracowników Teatru Śląskiego: Jana Bógdoła, Anny Knadziory, Agaty Kurzak, Katarzyny Malcharek, Danuty Pułeckiej, Berty Witowskiej i Anny Witt.

Podczas wystawy można było zakupić upatrzone dzieła. Podczas prowadzonych przez Agatę Kurzak i Bertę Witowską (plastyczki Teatru Śląskiego) warsztatów plastycznych uczestnicy projektowali teatralną maskotkę. Z kolei na Scenie Kameralnej odbyły się warsztaty aktorskie w dekoracjach do „Oskara i Pani Róży” prowadzone przez odtwórców głównych ról w tym spektaklu– Alinę Chechelską i Marka Rachonia. To była noc pełna wrażeń!

Fot. K. Małecki


MNIEJ