Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2020.01.25

Kto za tym stoi? | Artur Pałyga

Prezentujemy sylwetki twórców spektaklu "Czy pan się uważa za artystę?" (prapremiera 25 stycznia, Scena w Malarni)

WIĘCEJ

Nasycony literackimi tropami i rytmami, przewrotny, dowcipny i wzruszający tekst do spektaklu Anny Augustynowicz napisał Artur Pałyga.

Artur Pałyga | tekst

Fot. P. Jendroska

Scenarzysta teatralny i dramaturg Teatru Śląskiego. Jest autorem kilkudziesięciu sztuk wystawianych w kraju i na świecie. Jest w czołówce najczęściej wystawianych polskich współczesnych dramaturgów. Dziennikarz, autor licznych reportaży publikowanych m.in. w „Rzeczypospolitej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Odrze” i w wielu gazetach lokalnych. Jeden z reportaży o sex chatach z „Dużego Formatu” znalazł się w antologii „20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła” (Wołowiec 2010). Jego sztuki dwukrotnie zdobyły grand prix festiwalu R@Port w Gdyni („Żyd” w reż. Roberta Talarczyka w 2008 r., „Wszystkie rodzaje śmierci” w reż. Pawła Passiniego w 2009 r.). W 2013 r. zdobył Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną za sztukę „W środku słońca gromadzi się popiół”. W 2015 roku otrzymał nagrodę na XVII Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" za dramat "Tato". Laureat Lauru Dembowskiego. W 2018 roku otrzymał nagrodę Miesięcznika Teatr dla najlepszego polskiego dramatu sezonu za spektakl "Rewizor. Będzie wojna!".


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2020.01.24

Kto za tym stoi? | Jacek Wierzchowski

Prezentujemy sylwetki twórców spektaklu „Czy pan się uważa za artystę?" (prapremiera 25 stycznia, Scena w Malarni)

WIĘCEJ

Grany przez Marcina Szaforza główny bohater dramatu Artura Pałygi, pyta: Czy istnieje coś, co się ujawnia, gdy osłabić myśl? Rytm. I brzemię brzmienia. Za brzmienie spektaklu Anny Augustynowicz „Czy pan się uważa za artystę?” odpowiada Jacek Wierzchowski.

Jacek Wierzchowski | muzyka

Fot. P. Jendroska

Muzyk Filharmonii Szczecińskiej, kompozytor, pedagog. Dla teatru komponuje od roku 1990, tworzy muzykę do spektakli m.in. Bogusława Kierca, Ewy Wycichowskiej, Zbigniewa Niecikowskiego. Z Anną Augustynowicz po raz pierwszy spotkał się przy spektaklu "Pożarcie królewny Bluetki" (1992), na stałe wszedł do grona współpracujących z nią realizatorów, komponując muzykę do "Moralności pani Dulskiej" (2000). Został kilkakrotnie nagrodzony za muzykę do jej przedstawień: „Wesele” na Ogólnopolskim Konkursie na Inscenizację Utworów Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, „Sędziowie” na 31. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych czy „Akropolis” nagroda główna pierwszej edycji konkursu Klasyka Żywa.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2020.01.23

Kto za tym stoi? | Marek Braun

Prezentujemy sylwetki twórców spektaklu „Czy pan się uważa za artystę?” (prapremiera 25 stycznia, Scena w Malarni)

WIĘCEJ

Minimalistyczna przestrzeń w spektaklu inspirowanym twórczością scenografa-surrealisty? W najnowszym spektaklu Anny Augustynowicz zaprojektował ją doskonale znany śląskiej widowni Marek Braun.

Marek BRAUN | scenografia i kostiumy
Architekt wnętrz, scenograf teatralny i filmowy. Absolwent i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prowadzi pracownię reklamy i mediów na Wydziale Architektury Wnętrz w Krakowie. Od 1989 roku współpracuje z Anną Augustynowicz – stworzyli wspólnie ponad pięćdziesiąt spektakli! Najnowsza realizacja w Teatrze Śląskim, według tekstu Artura Pałygi „Czy pan się uważa za artystę?” jest jego kolejną realizacją scenograficzną w naszym teatrze. Na deskach Teatru Śląskiego jego scenografie pojawiały się już od 1992, m.in. w spektaklach Anny Polony („Co się w duszy komu gra”, „Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca”), Bogdanem Toszą (Antygona w Nowym Jorku, Polska chorągiew, Wróżby kumaka, Znaki szczególne, Kołysanka, Kroki, Ostatnia taśma), Krzysztofem Babickim („Intryga i miłość”, „Wyzwolenie”, „Pułapka”, „Romeo i Julia”, „Zbrodnia i kara”, „Dziady”, „Zbójcy”).

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2020.01.22

Konferencja prasowa „Czy pan się uważa za artystę?”

Prapremiera spektaklu według tekstu Artura Pałygi, w reżyserii Anny Augustynowicz już 25 stycznia!

WIĘCEJ

Przed prapremierą „Czy pan się uważa za artystę?” spotkaliśmy się z dziennikarzami, którym zdradziliśmy kilka scen i okoliczności powstania spektaklu. W konferencji prasowej wzięli udział Artur Pałyga (autor tekstu), Anna Augustynowicz (reżyseria), Marcin Szaforz (odtwórca głównej roli), dyrektor Robert Talarczyk oraz Agnieszka Kołodziej-Adamczuk z Centrum Scenografii Polskiej z Muzeum Śląskiego. Spektakl, inspirowany twórczością Wiesława Lange- wybitnego scenografa, prekursora surrealizmu w polskiej scenografii przez lata związanego z Teatrem Śląskim, powstał w koprodukcji z Muzeum Śląskim.

Fot. P. Jendroska


MNIEJ