Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2018.12.15

Premiera pierwszego na śląskiej scenie komiksu już za nami!

"Staś i Zła Noga" B. Błaszczyńskiego już po pierwszym pokazie

WIĘCEJ

Za nami premiera „Stasia i złej nogi” w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego. Spektakl powstał na podstawie komiksu Tomasza „Spella” Grządzieli, jednego z najzdolniejszych polskich twórców komiksowych. Adaptacji jego tekstu dokonała Katarzyna Błaszczyńska, która w spektaklu wcieliła się również w rolę Mamy Stasia. Scenografię, kostiumy i reżyserię światła przygotowała Magdalena Grundwald, choreografię Sylwia Hefczyńska-Lewandowska, muzykę skomponował Jakub Adamiak zaś za muzykę na żywo odpowiadała Patrycja Hefczyńska.

W tytułowych rolach wystąpili Dawid Kobiela z Teatru Ateneum w Katowicach (Staś) oraz Michał Rolnicki (Zła Noga).

Spektakl jest koprodukcją Teatru Śląskiego i Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. Partnerem premiery jest Fundacja Teatru Śląskiego „Wyspiański” oraz Fundacja Iskierka. Spektaklowi towarzyszy wystawa zdjęć w Kawiarni Malarni – prezentowane fotografie pochodzą z kalendarza charytatywnego Fundacji Iskierka.

 

Fot. P. Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.12.14

Kto za tym stoi? Magdalena Grundwald

Prezentujemy sylwetki twórców spektaklu „Staś i Zła Noga" (prapremiera 14 grudnia 2018)

WIĘCEJ

W ramach projektu KatoDebiut w każdym sezonie jedną premierę oddajemy młodym twórcom, by zaczynali u nas swoją zawodową drogę. Tegoroczną debiutantką jest Magdalen Grundwald, która w spektaklu Bartłomieja Błaszczyńskiego odpowiada za scenografię i światła.
Studiowała w ASP we Wrocławiu oraz ASP w Warszawie na Wydziale Malarstwa. Kontynuowała edukację na Wydziale Sztuki Mediów w Warszawie, gdzie uzyskała dyplom licencjacki w pracowni Fotografii oraz magisterski w Pracowni Sztuki Operatorskiej oraz aneks w Pracowni Reżyserii Widowisk i Scenografii. Obecnie jest studentką na studiach doktoranckich ASP w Katowicach
Zajmuje się działalnością artystyczną w obrębie sztuk wizualnych, tworząc realizacje wideo, fotografie, reżyserię światła. Zgłębia tematy związane z człowiekiem i jego naturą; porusza problem dotyku i spotkania z drugim.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.12.13

Kto za tym stoi? Sylwia Hefczyńska-Lewandowska

Prezentujemy sylwetki twórców spektaklu „Staś i Zła Noga" (prapremiera 14 grudnia 2018)

WIĘCEJ

Sylwia Hefczyńska-Lewandowska - wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Prodziekan na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Wieloletnia tancerka i kierownik artystyczny zespołu Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu. Tańczyła we wszystkich premierach, które pojawiły się na deskach Śląskiego Teatru Tańca w latach 1995-2012. Były to zarówno spektakle w choreografii Jacka Łumińskiego (założyciela, dyrektora naczelnego i artystycznego teatru), jak i zaproszonych twórców (między innymi; Conrada Drzewieckiego, Henrietty Horn, Jay'a Hirabayashi, Diane Elshout, Idana Cohena, Sigridur Soffii Nielsdottir, Sweeboon Kuik'a). Od ponad dwudziestu lat bierze czynny udział w festiwalach krajowych i zagranicznych prezentując swój dorobek taneczny, pedagogiczny i choreograficzny (Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej w Bytomiu, Prezentacje Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu, Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie, Festiwal Teatralny w Avignon, Festiwal Interface w Kalkucie, Festiwal Tańca w Guandong w prowincji Kanton w Chinach, Tanzmesse w Duseldorfie i inne). Jako tancerka, pedagog i choreograf współpracuje z teatrami, instytucjami kultury, fundacjami. Ważną część jej działań artystycznych i pedagogicznych stanowią projekty społeczne realizowane z osobami ze środowisk wykluczonych.Jest twórczynią choreografii do spektaklu „Staś i Zła Noga".


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.12.12

Kto za tym stoi? Jakub Adamiak

Prezentujemy sylwetki twórców spektaklu „Staś i Zła Noga" (prapremiera 14 grudnia 2018)

WIĘCEJ

Coś, czego w komiksie Tomasza Grządzieli z pewnością nie znajdziecie to muzyka. Coś, co trzeba było wymyślić zupełnie od nowa. Przygotował ją Jakub Adamiak, znany widzom Teatru Śląskiego z muzyki do spektaklu „Kamienie” Bartłomieja Błaszczyńskiego. Piotrkowianin, muzyk związany ze sceną eksperymentalną, bazujący na zniekształconych impresjach dźwiękowych. Laureat nagrody jury w plebiscycie Gazety Wyborczej na Łódzką Płytę Roku 2014, za album „No longer trust these eyes of mine" solowego projektu "K.”. Autor muzyki ilustracyjnej do filmów dokumentalnych i animacji, w teatrze debiutował w 2015 roku, przy spektaklu „Kamienie" B. Błaszczyńskiego.


MNIEJ