Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2018.10.18

Kto za tym stoi? Piotr Kotas

Prezentujemy sylwetki twórców spektaklu „Drach” (prapremiera 21 października)

WIĘCEJ

Piotr Kotas - pianista, kompozytor, aranżer, producent. Absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej, wydziału Jazzu i muzyki rozrywkowej. Twórca muzyki do spektakli „Tego Betlejem nie ma na mapach”, „Nie lękajcie się”, „Misterium Męki Pańskiej”, musicalu “Jak Ogień”, czy opery „Margaret”. Tworzy muzykę do spektakli teatralnych, filmów oraz gier komputerowych. Autor muzyki do filmu „Larp” w reż. Kordiana Kądzieli. Jako kopista i redaktor muzyczny, współpracuje z czołowymi wydawnictwami w Polsce m.in. Polskim Wydawnictwem Muzycznym, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, EUFONIUM. Jest pianistą zespołu Chwila Nieuwagi, którego utwór „Brzimy” promuje spektakl DRACH. Jako aranżer i pianista współpracuje z chorzowskim Teatrem Rozrywki, zespołem Carrantuohill, Teatrem Miejskim w Gliwicach, Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz wieloma artystami z Polski, Francji, Austrii, Kanady i USA. Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec trójki dzieci. Pasjonat recyclingu, nie tylko muzycznego. Piotr Kotas jest autorem muzyki do inscenizacji DRACHa, której prapremiera już w najbliższą niedzielę w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Współproducentem spektaklu jest Teatr Ziemi Rybnickiej.
Mecenasem spektaklu jest Rybnik.eu - Miasto Rybnik.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.10.17

Kto za tym stoi? Szczepan Twardoch

Prezentujemy sylwetki twórców spektaklu „Drach” (prapremiera 21 października 2018)

WIĘCEJ

Szczepan Twardoch. Człowiek, od którego to wszystko się zaczęło. Jeden z najbardziej cenionych polskich współczesnych pisarzy. Autor wielokrotnie nagradzanych bestsellerowych powieści, m.in. „Morfiny”, za którą otrzymał Paszport „Polityki”, Wawrzyn Śląski, Nagrodę Czytelników „Nike” i rekordową liczbę nominacji do nagród (m.in. Nike, Nagrody Literackiej Gdynia, Angelusa). Sceniczna adaptacja tej powieści w reżyserii Eweliny Marciniak miała prapremierę w naszym teatrze w listopadzie 2014 roku. „Drach” to powieść z 2014 roku uhonorowana Nagrodą im. Kościelskich i niemiecką nagrodą literacką Brücke Berlin. Twardoch jest też autorem uznawanego za literackie odkrycie „Wiecznego Grunwaldu” (2010), dzienników „Wieloryby i ćmy” (2015) oraz zbioru opowiadań „Ballada o pewnej panience”(2017). Często podkreśla konieczność uznania śląskiego za pełnoprawny język, czym wzbudza wiele kontrowersji. 31 października ukaże się jego najnowsza powieść „Królestwo”. Mieszka w Pilchowicach na Górnym Śląsku. 

W jaki sposób Robert Talarczyk przetłumaczył "Dracha" na język teatru- przekonać się będzie można już od 21 października, na scenie Teatru Ziemi Rybnickiej i Teatru Śląskiego w Katowicach.


Współproducentem spektaklu jest Teatr Ziemi Rybnickiej.
Mecenasem spektaklu jest miasto Rybnik.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.10.15

Jan Bógdoł, Miuosh i Ewa Niewiadomska nagrodzeni!

Nagrody Marszałka w dziedzinie kultury rozdane!

WIĘCEJ

Ogromnie miło nam poinformować, że wśród tegorocznych laureatów Nagród Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury znalazły się trzy, szczególnie bliskie naszemu teatralnemu sercu osoby: Jan Bógdoł, MIOUSH i Ewa Niewiadomska.

Nagrodę artystyczną Marszałka Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymał Jan Bógdoł - długoletni, zasłużony aktor teatrów w Polsce i na Śląsku. W 1957 r. ukończył Studio Aktorskie przy Teatrze Śląskim w Katowicach i rozpoczął artystyczną wędrówkę po teatrach całej Polski. Obdarzony niepospolitymi warunkami i talentem aktorskim zagrał ponad 150 ról teatralnych, kilkadziesiąt ról filmowych, telewizyjnych i radiowych. Z Teatrem Śląskim związany 20 lat. W 2017 roku minęło 60 lat od jego scenicznego debiutu. W grudniu 2016 roku wrócił na scenę nową rolą w spektaklu „Wujek.81. Czarna ballada”. Już wkrótce zobaczyć go będzie można w naszej najnowszej produkcji „Drach” w reżyserii Roberta Talarczyka.

Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców za osiągnięcia w dziedzinie muzyki otrzymał Miłosz Borycki. Miuosh, urodzony w Katowicach polski raper i producent muzyczny działalność artystyczną rozpoczął na początku XXI wieku w katowickim zespole hip-hopowym Projektor. Od tamtej pory 8 jego albumów pokryło się złotem, dwa platyną, a jeden podwójną platyną. Jego koncerty z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, łączące rap z muzyką symfoniczną, stały się absolutnym hitem. W 2016 r. w Teatrze Śląskim dał serię cieszących się rekordową popularnością koncertów „MIUOSH akustycznie”. Stworzył muzykę do spektaklu „Wujek 81. Czarna ballada”, w którym również występuje. W „Himalajach” Roberta Talarczyka jest autorem muzyki, którą wykonuje na żywo podczas spektaklu.

Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury za upowszechnianie kultury w mediach otrzymała Ewa Niewiadomska - niezwykle aktywna dziennikarka, zajmująca się kulturą w województwie śląskim. Ewa Niewiadomska jest dziennikarką Polskiego Radia Katowice, gdzie jest szefową redakcji kultury. Jako dziennikarka zajmująca się kulturą współpracuje także z „Gazetą Wyborczą”. Nieustannie zainteresowana nowymi trendami w kulturze, zna artystów wszystkich pokoleń i dba, by byli stale obecni i doceniani w mediach. Jej rola w upowszechnianiu kultury naszego województwa jest nieoceniona.

Serdecznie gratulujemy!

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.10.15

Setny raz popełniliśmy te zbrodnie!

Za nami setny pokaz spektaklu „Małe zbrodnie małżeńskie”

WIĘCEJ

„Oto czym jest małżeństwo: stowarzyszeniem zabójców, którzy napadają na innych, zanim rzucą się wzajem na siebie, długą wędrówką do śmierci, gdzie po drodze ściele się trup. (…) Kiedy widzicie kobietę i mężczyznę w urzędzie stanu cywilnego, zastanówcie się, które z nich stanie się mordercą” – to jedna z fraz słynnego francuskiego pisarza i dramaturga, po którego teksty sięgają wyjątkowo często polscy reżyserzy. 

Spektakl Grzegorza Kempinsky'ego, którego premiera miała miejsce w marcu 2011 roku, od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów i przychylnością krytyków. Ten kameralny dramat psychologiczny z podtekstem kryminalnym, pełen zabawnych dialogów i zaskakujących zwrotów akcji po raz setny zachwycił widzów, m.in. wspaniałymi kreacjami Ewy Kutyni i Marcina Szaforza. Zarówno temu teatralnemu tandemowi, jak i naszej publiczności, życzymy co najmniej stu kolejnych spotkań na Scenie Kameralnej.

Fot. P. Jendroska


MNIEJ