Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2019.09.14

"Imperium" w Teatrze Śląskim

Przedpremierowy pokaz Teatru Telewizji w reżyserii Roberta Talarczyka

WIĘCEJ

Spotkanie dwóch wielkich postaci II RP - Melchiora Wańkowicza i Eugeniusza Kwiatkowskiego, ich wyobraźni, nadziei i śmiałych planów. Co z niego wyniknie? Ci, którzy odwiedzili nas wczoraj na przedpremierowym pokazie spektaklu "Imperium" w reżyserii Roberta Talarczyka już wiedzą. Goście wczorajszego wieczoru mieli również okazję posłuchać rozmowy z realizatorami i aktorami spektaklu. Tych, którzy nie dotarli serdecznie zapraszamy przed telewizory. Emisja Teatru Telewizji TVP odbędzie się 30 września o godzinie 21.00.

Fot. Przemysław Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.09.13

Odsłonięto popiersie Bernarda Krawczyka w Galerii Artystycznej

Aktor Teatru Śląskiego upamiętniony

WIĘCEJ

W Galerii Artystycznej odsłonięto popiersie Bernarda Krawczyka, wybitnego aktora, absolwenta Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim. Aktor był doskonale znany publiczności z ról filmowych, szczególnie z kultowych obrazów Kazimierza Kutza „Sól ziemi czarnej” i „Perła w koronie”. Urodzony w 1931 roku w podczęstochowskim Podłężu Szlacheckim aktor miał na swoim koncie kilkaset ról teatralnych, kilkadziesiąt filmowych i telewizyjnych oraz tysiące występów estradowych. Od września ubiegłego roku Scena Kameralna Teatru Śląskiego nosi jego imię.

Kwiaty pod popiersiem złożyli dyrektorzy Teatru Śląskiego: Robert Talarczyk i Bogusław Jasiok. Podczas odsłonięcia obecne były żona i córka zmarłego w sierpniu ubiegłego roku artysty – Lidia Bienias i Justyna Rodak. Odsłonięcia tablicy dokonał prezydent Marcin Krupa.

Galeria Artystyczna powstała w 2003 roku na katowickiej Koszutce i jest ważnym miejscem dla mieszkańców Katowic. Znajdziemy tam popiersia osób, które poprzez swoją twórczość wpisały się w historię miasta i Śląska. Znajdują się tam popiersia artystów, którzy w szczególny sposób wpisali się w historię miasta i regionu, m.in. Zbigniewa Cybulskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Bogumiła Kobieli, Henryka Mikołaja Góreckiego czy Wojciecha Kilara. W galerii znajduje się też m.in. popiersie Tadeusza Kijonki, wieloletniego członka Rady Programowej Teatru Śląskiego.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.09.12

WILQ SUPERBOHATER już w próbach!

Za nami pierwsze czytanie komiksu Bartosza i Tomasza Minkiewiczów

WIĘCEJ

Ruszyły próby do inscenizacji kultowego komiksu Bartosza i Tomasza Minkiewiczów w reżyserii Remigiusza Brzyka. Premiera zaplanowana jest na listopad tego roku. Na scenie zobaczymy Bartłomieja Błaszczyńskiego, Katarzynę Brzoskę, Grażynę Bułkę, Piotra Bułkę, Dariusza Chojnackiego, Barbarę Lubos, Wiesława Sławika, Violettę Smolińską, Marcina Szaforza i Mateusza Znanieckiego. Adaptację przygotował Michał Kmiecik, za scenografię i kostiumy odpowiadają Iga Słupska i Szymon Szewczyk, a muzykę komponuje Jacek Grudzień.

Fot. Przemysław Jendroska

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.09.11

Zdradzamy teatralne plany na sezon 2019/2020!

Wielkie nazwiska, ekscytujące tytuły, różnorodne estetyki za chwilę do zobaczenia na deskach Śląskiego!

WIĘCEJ

Dziś w Parku Śląskim wraz z Teatrem Rozrywki i Operą Śląską spotkaliśmy się z dziennikarzami, aby opowiedzieć o planach na nowy sezon, który zapowiada się znakomicie. Wielkie nazwiska, ekscytujące tytuły, różnorodne estetyki za chwilę do zobaczenia na naszych deskach!

20 września na Scenie Kameralnej pojawi się „Koszt życia” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, zrealizowany na podstawie nagrodzonego Pulitzerem 2018 tekstu Martyny Majok. Prapremiera ta inauguruje 2. edycję Międzynarodowego Festiwalu „Open The Door” (20 -29 września), w ramach którego w ciągu 9 dni zaprezentujemy 20 wydarzeń, z udziałem artystów z 6 krajów. Co później? Na naszych scenach pojawią się:

>> „Wilq Superbohater", reż. Remigiusz Brzyk, dramaturgia Michał Kmiecik
>> „On wrócił", reż. Robert Talarczyk
>> spektakl inspirowany twórczością Wiesława Langego, reż. Anna Augustynowicz według tekstu Artura Pałygi (koprodukcja z Muzeum Śląskim)
>> spektakl inspirowany reportażem „Był sobie chłopczyk" Ewy Winnickiej, reż. Robert Talarczyk, adaptacja Dominika Łapka (KatoDebiut)
>> spektakl inspirowany „Bestiariuszem Słowiańskim", reż. Agata Duda-Gracz
>> „Potop", reż. Jakub Roszkowski
>> spektakl dla młodych widzów przygotuje w tym sezonie Michał Piotrowski
>> „Germinal", reż. Krzysztof Garbaczewski

To będzie intensywny sezon, spędźcie go z nami!

Fot. Przemysław Jendroska

 


MNIEJ