Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2020.10.19

Biuro Obsługu Widzów chwilowo nieczynne

WIĘCEJ

Szanowni Państwo,
do środy 21 października włącznie, Biuro Obsługi Widzów będzie niedostępne. W sprawie biletów i rezerwacji prosimy o kontakt z kasą Teatru pod numerem 32 259 93 60 lub 513 120 156.
Za utrudnienia przepraszamy.

MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2020.10.17

„Potop” od dzisiaj na Scenie w Galerii

Za nami premiera spektaklu w reżyserii Jakuba Roszkowskiego

WIĘCEJ

Za nami pierwsza od rozpoczęcia pandemii premiera sceniczna. „Potop” Henryka Sienkiewicza, w reżyserii i według adaptacji Jakuba Roszkowskiego od wczoraj oglądać można na Scenie w Galerii. W oryginalnej interpretacji tej klasyki literatury wystąpili Michał Rolnicki, Klara Broda, Mateusz Znaniecki, Kamil Suszczyk, Anna Kadulska, Marcin Gaweł i Antonii Gryzik. Za scenografię, kostiumy i światła odpowiada Mirek Kaczmarek, muzykę skomponował Dominik Strycharski a choreografią zajął się Maćko Prusak.

Kolejne pokazy w niedzielę, we wtorek i środę. Kolejna okazja na zobaczenie naszej najświeższej premiery dopiero w grudniu. Bilety są wciąż dostępne TUTAJ.

Fot. Przemysław Jednroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2020.10.16

„SPRAWA! Zagłębie 1905 – 1921 Śląsk”

Muzyczne słuchowisko w bezpłatnej linii tramwajowej

WIĘCEJ

Co dzieli Śląsk i Zagłębie? Rzeki. Przez Przemszę i Brynicę przebiegała najbardziej trwała w polskiej historii granica: między plemionami Wiślan i Opolan, między Śląskiem a Małopolską, między zaborem pruskim i rosyjskim, między Polską a Niemcami… Więc oprócz rzek, Śląsk i Zagłębie przez wieki dzieliła też historia. Ale do jakiego stopnia i czy na pewno? Tak bliskich sąsiadów wiele przecież musiało też łączyć. I rzeczywiście: wspólne mianowniki są liczne, a wspólnota doświadczeń wyraźna. Zwłaszcza jeśli na historię regionu spojrzymy nie ze zwyczajowego – narodowego – punktu widzenia. Wydarzenia zagłębiowskie musiały odbijać się echem na Śląsku i odwrotnie. Słuchowisko SPRAWA! skupia się na dwóch zaskakująco do siebie podobnych momentach: rewolucji 1905 roku na Zagłębiu i powstaniach śląskich.

Historie Zagłębia podczas rewolucji 1905 roku i powstań śląskich w słuchowisku opowiadamy za pomocą materiałów archiwalnych (artykułów prasowych z epoki, odezw, wspomnień oraz relacji uczestniczek i uczestników) a także piosenek, w których odbiły się tamte wydarzenia i tamten czas. W nagraniach udział wzięli Bartosz Błaszczyński, Grażyna Bułka, Przemysław Kania i Joanna Połeć, a więc aktorki i aktorzy dwóch teatrów: Zagłębia i Śląskiego a także na różny sposób odwołujące się do tradycji muzycznej zespoły: Fanga, Hańba!, Kapela Dejce Pozór, Kapela Fedaków. Za scenariusz, reżyserię, miks i montaż odpowiada dwóch oddanych sprawie acz dopiero uczących się tej historii przybyszów z „Kongresówki”: Wojtek Zrałek-Kossakowski i Marcin Lenarczyk.

„SPRAWA! Zagłębie 1905 – 1921 Śląsk” to słuchowisko muzyczno-dokumentalne o wspólnej historii Śląska i Zagłębia, które będzie można usłyszeć podczas podróży bezpłatną linią tramwajową na trasie Teatr Śląski w Katowicach – Teatr Zagłębia w Sosnowcu. W niemal każdą sobotę aż do 19 grudnia tramwaj będzie dowoził widzów na wybrane spektakle obu teatrów. Start spod Teatru Śląskiego – szczegółowy rozkład jazdy podany jest poniżej.

Słuchowisko jest częścią projektu Teatru Zagłębia i Teatru Śląskiego „Zagłębie lub_i Śląsk, Śląsk lub_i Zagłębie”, mającego na celu budowanie świadomości wspólnoty obu regionów poprzez działania kulturalne.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny Ślad” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2020.10.16

Pokaz "Requiem d-moll" Opery Śląskiej odwołany

WIĘCEJ

Z powodu choroby jesdnego z aktorów pokaz "Requiem d-moll" w wykonaniu Opery Śląskiej zostaje odwołany.


MNIEJ