Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2020.05.23

Dzień Teatru Publicznego 2020

Dzisiaj kończą się tygodniowe obchody Dnia Teatru Publicznego

WIĘCEJ

Dzisiaj kończą się tygodniowe obchody Dnia Teatru Publicznego, który w tym roku przybrał nietypową, wymuszoną przez rzeczywistość, formę. Dlatego też towarzyszy mu hasło #CZEKAMY.

Czekamy aktywnie – realizując pokazy spektakli Teatru Telewizji, czytania, szykując się do naszej pierwszej premiery online, kilku projektów realizowanych w wyłącznie w sieci (m.in. pierwszy w historii polskiego teatru spektakl w całości zrealizowany w VR w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego, czy projekt „Katyń. Teoria Barw” Wojciecha Farugi i Julii Holewińskiej), przygotowując teatr do powrotu widowni i twórców. Pierwszy raz w tych dniach nie spotkaliśmy się z widzami na naszych scenach, ale wciąż, czekając, możemy spotkać się w sieci.

A gdy już się doczekamy powrotu, mamy nadzieję, że będzie on wyjątkowo huczny.

Może niekoniecznie musi to być zabawa pokroju "Balu w operze" Juliana Tuwima, ale marząc dzisiaj o wielkim powrocie warto z jego pomocą znaleźć miejsce na zastanowienie się nad nad kondycją człowieka. Film przygotował Vova Makovskyi a wystąpiła Anna Lemieszek.

 

 

Fot. Przemysław Jendroska


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2020.05.22

Pokazy „Mleczarni” Jacka Rykały już w ten weekend!

Teatr Śląski online

WIĘCEJ

Od dziś do niedzieli zapraszamy Państwa na pokazy „Mleczarni” według tekstu i w reżyserii Jacka Rykały. Spektakl powstał w 2007 roku i z powodzeniem grany był przez lata na Scenie Kameralnej.

W rolach głównych wystąpili Wiesław Sławik i Andrzej Dopierała.

To historia niespodziewanego spotkania w izbie wytrzeźwień dwóch mężczyzn, którzy dzielą wykształcenie, wrażliwość i doświadczenia życiowe. Kiedyś byli przyjaciółmi, wychowali się w dzielnicy miasta cieszącej się złą sławą. Podzieliła ich miłość do tej samej kobiety. Nie widzieli się trzydzieści lat. Barwna opowieść o miłości, przyjaźni, wzlotach i upadkach, odjechanych samochodach, żaglowcach i niepowtarzalnych interesach.

Pokazy odbędą się w konwencji live dziś o 19.30, w sobotę o 21.00 i w niedzielę o 19.30 na naszym kanale, w linku poniżej. Spektakl trwa 1 h 15 min.

 

Fot. K. Lisiak


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2020.05.16

Dzień Teatru Publicznego 2020

WIĘCEJ

Dziś obchodzilibyśmy w całym kraju Dzień Teatru Publicznego. W tym roku nie było szansy zgromadzić się w kolejce po „bilet za grosze”. Nie spotkamy się z Państwem również na naszych scenach, podczas planowanych pokazów „Wielu demonów”, „Inteligentów”, „Czy pan się uważa za artystę?” czy „On wrócił”. Choć to pierwszy Dzień Teatru Publicznego bez spektakli na żywo, mamy nadzieję, że nie będzie to dzień bez teatru i widzów.

Gdzie możemy się dziś spotkać? O 19.00, na naszym Facebooku, tradycyjnie widzimy się przy teatralnej wieczorynce. A a 21.00 zapraszamy do odwiedzenia naszego kanału YouTube, gdzie odbędzie się internetowy pokaz KONTRAKTU Sławomira Mrożka z wybornym aktorskim pojedynkiem śp. Bernarda Krawczyka oraz Marcina Szaforza. Bez kolejek, bez biletów, bez pierwszych ani ostatnich rzędów. Ale wciąż razem.

 

W najbliższych dniach, które w teatrach w całej Polsce miały być wypełnione licznymi atrakcjami, zapowiemy i zaprezentujemy kilka ekscytujących projektów, które od jakiegoś czasu przygotowujemy. Jakie to projekty? Zachęcamy do śledzenia naszego Facebooka i aktualności na stronie internetowej, gdzie będziemy Państwu przybliżać szczegóły najbliższych działań.

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2020.05.15

Projekty Teatru Śląskiego i Fundacji WYSPIAŃSKI z dofinansowaniem Narodowego Centrum Kultury

Śląski w programie „Kultura w sieci"

WIĘCEJ

Radosne nowiny dotarły do nas z Narodowego Centrum Kultury. Rozstrzygnięto nabór do programu dotacyjnego „Kultura w sieci” i wśród 1182 zwycięskich projektów znalazła się prapremiera spektaklu w VR Teatru Śląskiego oraz projekt Fundacji WYSPIAŃSKI „Katyń. Teoria barw”. Wszystkie efekty będą dostępne online.

Prapremiera spektaklu w VR – pierwszy w historii polskiego teatru spektakl w całości zrealizowany w technologii VR. Wyreżyseruje go Krzysztof Garbaczewski. Inspiracjami będą „Germinal” Émile’a Zoli, ale również „Czarny kwadrat na białym tle” Kazimierza Malewicza i technologia blockchain.

Katyń. Teoria barw – interdyscyplinarny projekt, dla którego punktem wyjścia jest życie i twórczość wybitnego malarza Józefa Czapskiego oraz losy oficerów pomordowanych w Katyniu. Jego głównym temtem jest zagadnienie pamięci oraz teoria barw Czapskiego, zestawione w kontekście tzw. kłamstwa katyńskiego. Projekt przyjmie formę weblera – działania na styku filmu, galerii sztuki, gry komputerowej i performansu. Od strony merytorycznej i artystycznej projektem opiekować się będą Wojciech Faruga, Julia Holewińska i Izabela Mrochen.

Celem programu „Kultura w sieci” jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości i uczestnictwa w kulturze poprzez finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje poprzez narzędzia on-line, jak również rozwój przestrzeni umożliwiającej odbiorcom kultury korzystanie z jej zasobów w sieci.


MNIEJ