Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2019.02.22

Kto za tym stoi? Agnieszka Zawadowska

Prezentujemy sylwetki twórców spektaklu „Przełamując fale” (premiera 2 marca 2019)

WIĘCEJ

 

Już od 2 marca na Scenie w Galerii arcydzieło Larsa von Triera „Przełamując fale" („Breaking the Waves") w adaptacji Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej i Agnieszki Zawadowskiej. Historia Barbórki (w filmowym oryginale Bess), która z miłości przekracza kolejne granice poświęcenia. Jej mąż ulega poważnemu wypadkowi na kopalni, a ona robi wszystko, aby przywrócić mu zdrowie. Jak daleko posunie się dla miłości? Agnieszka Zawadowska, współautorka adaptacji scenariusza Larsa von Triera, Davida Pirie i Petera Asmussena jest również autorką scenografii i kostiumów do spektaklu.

Agnieszka Zawadowska | adaptacja, scenografia i kostiumy

W latach 1977–1979 studiowała w Ecole des Beaux Arts w Aix-en-Provence, potem w latach 1996–1999 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Była też wieloletnią słuchaczką seminarium prof. Marii Janion. Kuratorka wystaw, współautorka albumów. Współorganizatorka wielu konferencji naukowych. Autorka scenografii i kostiumów do przedstawień teatralnych, teatrów telewizji i filmów. Laureatka nagrody im. Teresy Roszkowskiej za dekoracje i kostiumy do przedstawień m.in. „Pieszo” S. Mrożka w Stads Teater w Sztokholmie i „Legendy” St. Wyspiańskiego w Teatrze Studio w Warszawie. Jest także autorką scenografii do filmu „Ubu król” P. Szulkina.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.02.17

Świętowaliśmy 90. rocznicę urodzin Kazimierza Kutza

"Cały ten Kutz" w Teatrze Śląskim

WIĘCEJ

16 lutego spotkaliśmy się w Teatrze Śląskim aby uczcić 90. rocznicę urodzin wybitnego, zmarłego w grudniu 2018 roku reżysera, przyjaciela Teatru Śląskiego, Kazimierza Kutza.

Tego dnia widzowie oprócz "Piątej strony świata"- teatralnej adaptacji debiutanckiej powieści Kutza w reżyserii Roberta Talarczyka, mogli wziąć udział m.in. w spotkaniu z Aleksandrą Klich- autorką książki "Cały ten Kutz", zobaczyć film Wojciecha Sarnowicza "I daleko i blisko" oraz spotkać się z reżyserem. Na miejscu można było kupić wznowienie książki "Cały ten Kutz" i dodruku "Piątej strony świata" Kazimierza Kutza.

Dziękujemy za Państwa obecność w Teatrze Śląskim w tym wyjątkowym dniu.

Fot. P. Jendroska

 

MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.02.15

SZTUKA BIZNESU - nowy cykl wystaw prac Mecenasów Teatru Śląskiego

Zapraszamy na wystwę fotografii Marka Kornasa z poróży po Mongolii

WIĘCEJ

Zaczynamy nowy rozdział wyjątkowej relacji z naszymi mecenasami. Na co dzień prezesi, dyrektorzy, ludzie, którzy realizują zawodowe cele zarówno w własnych rodzinnych firmach jak i dużych korporacjach w regionie, pokażą się od artystycznej strony. Tym razem my oddajemy nasze przestrzenie w ich ręce, by ujawnili publiczności swoje talenty. Cykl SZTUKA BIZNESU, w którym prezentujemy mecenasów jako twórców inauguruje wystawa 15 fotografii autorstwa Marka Kornasa, który jako podróżnik uwiecznił na zdjęciach swoją podróż po zamarzniętym jeziorze w Mongolii. Wystawę można oglądać od 16 lutego 2019 w Teatrze Śląskim.

Od ponad 20 lat w Teatrze Śląskim współpracujemy już z ponad osiemdziesięcioma przedsiębiorcami tworzącymi Radę Mecenasów, która wspiera nas finansowo. Nieprzypadkowo rada o takim charakterze powstała na Śląsku, gdzie tradycje przemysłowe są tak okazałe i gdzie historie wielkich mecenasów są oczywistą częścią losów i wielkich fabryk, i mniejszych zakładów wszelkich profesji. Oto dwadzieścia lat temu mecenasi zaufali i nam, artystom, przekazując swoje wypracowane zyski. Zaufali, że kultura jest źródłem wartości, które należy pielęgnować i wspierać. Zdecydowali się na równi z nami na artystyczne ryzyko, które podejmujemy z każdym sezonem, proponując naszym widzom repertuar realizowany przez twórców o określonej jakości artystycznej.

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2019.02.13

Setka za nami!

Wczoraj odbył się 100. pokaz spektaklu Arkadiusza Jakubika „Skazany na Bluesa"

WIĘCEJ

Po raz setny na Dużej Scenie Teatru Śląskiego zagraliśmy Skazanego na Bluesa". Historia Ryśka Riedla (w którego rolę od 2014 roku brawurowo wciela się Maciej Lipina) od premiery cieszy się niesłabnącą popularnością. Pierwszego w Polsce przeniesienie kultowego filmu Przemysława Angermana i Jana Kidawy-Błońskiego na teatralne deski dokonał Arkadiusz Jakubik. Dziękujemy wszystkim którzy tworzą niezwykłą energię tego unikalnego spektaklu- cudownym muzykom, zespołowi aktorskiemu i widzom, którzy do nas wracają aby zobaczyć przedstawienie po raz drugie, trzeci, czwarty...

Ponieważ apetyt na fantastyczne muzyczne doznania rośnie w miarę słuchania, zapraszamy już dziś na koncert Macieja Lipiny z gościnnym udziałem Miuosha i Organka, który już 5 marca na Dużej Scenie.

Bilety już w sprzedaży!

Fot. P. Jendroska


MNIEJ