Logo


Konkurs dramaturgiczny


PROJEKT
Konkurs dramaturgiczny
KOORDYNACJA

Miłosz Markiewicz
(sekretarz Jury)

m.markiewicz@teatrslaski.art.pl
tel. 508 400 670ŚCIEŻKA SZTUKIPLAKAT / ULOTKA

 

KONKURS DRAMATURGICZNY

Z okazji obchodów 100-lecia Powstań Śląskich postanowiliśmy zorganizować konkurs dramaturgiczny, którego główną nagrodę w wysokości 10 000 PLN ufundował Marszałek Województwa Śląskiego. Przedmiotem konkursu jest stworzenie dramatu inspirowanego tematyką powstań śląskich. Nie musi to być jednak sztuka historyczna. Utwory zgłaszane do konkursu powinny w swojej tematyce inspirować się wydarzeniami bądź postaciami związanymi z powstaniami śląskimi lub też w sposób twórczy wchodzić z nimi w dialog.

Na zgłoszenia czekamy do 30 czerwca 2020 r. (szczegóły w regulaminie). Zwycięski tekst poznamy do końca września, a do końca 2020 roku zorganizujemy jego publiczną prezentację w formie czytania/szkicu scenicznego na jednej z naszych scen.

Pliki do pobrania:
> regulamin konkursu
> załącznik 1. – karta zgłoszeniowa
> załącznik 2. – zgoda na przetwarzanie danych osobowych (RODO)Tematyka Śląska Sztuka Współczesna PrapremieraKOMENTARZ MEDIÓW

"Nie przypominam sobie żadnego tekstu, który by opowiadał o Powstaniach Śląskich, oprócz fragmentów w filmach i książkach. Nie ma takiego spektaklu, który by w interesujący i nieoczywisty sposób opowiadał o tych ludziach, którzy stanęli naprzeciwko siebie, mówiących często tym samym językiem, którzy z jednej strony postanowili zostać tam, gdzie są, czyli w Niemczech i drugich, którzy postanowili przyłączyć się do państwa, którego nie było 120 lat na mapie i nagle ono powstaje" – powiedział dyrektor teatru Robert Talarczyk.

"To też opowieść o pewnym marzeniu. Abstrahując od spraw politycznych i ideologii, która za tym stoi, to jest w tym coś magicznego, że pragmatyczni Ślązacy nagle postanawiają zrobić coś w pewien sposób absurdalnego, bo nie wiadomo, jak długo to nowe państwo będzie istnieć. To fajna pożywka dla dramatopisarzy" - dodał.

dzieje.pl