Logo


4. Międzynarodowy Festiwal OPEN THE DOOR [ONLINE]


FESTIWAL
4. Międzynarodowy Festiwal OPEN THE DOOR [ONLINE]
KOORDYNACJA

Robert Talarczyk dyrektor festiwalu
Dagmara Gumkowska kuratorka festiwalu
d.gumkowska@teatrslaski.art.plPLAKAT / ULOTKA

4. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL OPEN THE DOOR [ONLINE]

23 - 27 czerwca 2021r.

EDYCJA ONLINE
OGLĄDAJ: OPENTHEDOOR.TEATRSLASKI.ART.PL

Po raz czwarty stawiamy na sceniczną prawdę, na artystyczną jakość i na projekty, które prowokują do dyskusji. Przekonaliśmy się, że jeszcze mocniej potrzebny jest nam w domowych zaciszach czas na refleksję, na śmiech i na łzy. Choć w maksymalnym dystansie społecznym, bo po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na edycję w całości on-line, to paradoksalnie jeszcze bardziej intymnie, blisko i kameralnie spotkamy się z każdym widzem, który zdecyduje się spędzić z nami pięć czerwcowych dni festiwalu OPEN THE DOOR.

Zarezerwujcie czas m.in. na rosyjskich reżyserów, którzy w brawurowy sposób inscenizują wyssane z mlekiem matki historie Czechowa i Puszkina. Spójrzcie w oczy Jakubowi Szapiro, bohaterowi z kart bestsellera Szczepana Twardocha, granemu przez niemieckiego aktora z Thalia Theatre. Zachwyćcie się choreografią światowego mistrza Ohada Naharina. Skonfrontujcie się z dwoma historycznymi już filmami brytyjskiej formacji DV8 Phisical Theatre w perspektywie dzisiejszej debaty społecznej o równości. Spotkajcie się, może po raz pierwszy, z aktorami zespołu Teatr 21, laureatami tegorocznej Paszportu „POLITYKI”. Zadajcie sobie niewygodne pytania, które stoją przed Eddym, bohaterem spektaklu z warszawskiego STUDIO. I pozwólcie sobie na lawinę emocji, z którą zostawią was twórcy pracujący pod egidą włoskiego wizjonera Pippo Delbono, artysty, o którym zawsze myślę, gdy pracuję nad naszym katowickim festiwalem. Odwaga, śmiałość i bezkompromisowość takich twórców jak Delbono sprawia, że tzw. „robienie teatru” ma sens i po prostu zmienia świat.  // Robert Talarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu

Tęskniliście? My bardzo….
Za kontaktem, spotkaniem, za dialogiem.
A jednak czas pandemii dał nam też coś dobrego – pozwolił odkryć  na nowo Internet – dobrodziejstwo dostępu do informacji, możliwość poszukiwania i odkrywania, szansę „otwarcia drzwi”. Zarazem pozwolił zrozumieć, jak ważna jest umiejętność nawigowania w tym świecie bez granic, po oceanie, na którym łatwo się zgubić.

Organizując tegoroczny festiwal i decydując się na formułę online postanowiliśmy więc potraktować ją nie jako ograniczenie czy też ersatz, ale jako szasnę na realizację marzeń, możliwość spotkania z twórcami, których z różnych powodów nie moglibyśmy u siebie gościć. Czasem dlatego, że dzieli nas czas – niektóre z prezentowanych wydarzeń to klasyki, nagrania projektów niedostępnych już publiczności, czasem dlatego, że nie ma już z nami ich bohaterów, aktorów, twórców. Pandemia sprawiła przecież, że doceniliśmy również ulotność życia, przypomniała nam o naszej kruchości, o tym, jaką wartość ma każda rozmowa czy spotkanie.

Mając tę świadomość, celebrujemy więc z Wami życie, w ograniczeniach odkrywamy bezmiar możliwości, znów – na przekór, choć w inny sposób – otwieramy drzwi. W tym roku każdy z Was może gościć u siebie najwspanialszych twórców z całego świata. Jak zwykle przekraczamy ograniczenia gatunków i form – w tym roku na jeszcze większą niż zwykle skalę. Pokazujemy zatem wspaniałe spektakle teatru dramatycznego – i te oparte na klasyce, jak i te dialogujące z najnowszymi literackimi utworami, kultowe projekty taneczne, działania performance, przykłady teatru autorskiego, plastycznego, niezwykle różnorodne projekty online stanowiące reakcję na pandemiczne realia.

Dlatego też podczas tej edycji w jeszcze większym stopniu staramy się uczynić prezentowane spektakle jak najbardziej dostępnymi – dodając do nich na ile to tylko możliwe rozmaite tłumaczenia np. na polski język migowy, napisy, audiodeskrypcję.Teatr w sieci, to przecież teatr bez ograniczeń. To teatr otwartych drzwi.
Zapraszamy! // Dagmara Gumkowskakuratorka programowa festiwalu

 

 

REPERTUAR FESTIWALU

23 czerwca (środa)
19.00
(1 h 15')

TEN OKRUTNY MROK (QUESTO BUIO FEROCE) | COMPAGNIA PIPPO DELBONO

(WŁOCHY)

audiodeskrypcja

PJM

napisy w języku polskim

dostęp 48h
 

24 czerwca (czwartek)
19.00
(48')

ENTER ACHILLES | DV8 PHYSICAL THEATRE

(WIELKA BRYTANIA)

 

spektakl bez słów

audiodeskrypcja

dostęp 48h
20.00

(50')

 

DEAD DREAMS OF MONOCHROME | DV8 PHYSICAL THEATRE

(WIELKA BRYTANIA)

 

spektakl bez słów

audiodeskrypcja

dostęp 48 h
 

25 czerwca (piątek)
16.30

(60')

DZIECI SATURNA | CENTRUM REZYDENCJI SCENA ROBOCZA - spotkanie z twórczyniami

(POLSKA)

 

 

PJM

 
18.00
(3 h 50')

MEWA | ROSYJSKI PAŃSTWOWY TEATR „SATYRYKON” im. ARKADIUSZA RAJKINA

(ROSJA)

 

PJM

napisy w języku polskim

napisy w języku angielskim

dostęp 48h
 

26 czerwca (sobota)
17.00
(1 h)

CIAŁO W CIAŁO Z MARILYN | TEATR 21

(POLSKA)

 

audiodeskrypcja

PJM

dostęp 48h
19.00

(2 h 45')

 

ONIEGIN | PAŃSTWOWY AKADEMICKI TEATR DRAMATYCZNY „CZERWONA POCHODNIA” RED TORCH THEATRE

(ROSJA)

 

PJM

napisy w języku polski i angielskim

dostęp 48 h
 

27 czerwca (niedziela)
12.00
(2 h 20')

KONIEC Z EDDYM | STUDIO teatrgaleria

(POLSKA)

 

PJM

dostęp 24 h
17.00

(46')

 

YAG | BATSHEVA DANCE COMPANY

(IZRAEL)

 

audiodeskrypcja

napisy w języku polskim

PJM

dostęp 24 h
19.00

(2 h)

 

DER BOXER | THALIA THEATER (NIEMCY)

 

audiodeskrypcja

napisy w języku polskim

PJM

dostęp 24 h

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

 

 

21-27 czerwca

WSPÓLNOTA ŚNIĄCYCH | Maria Magdalena Kozłowska, Magda Kuptyjanowicz, Michał Kurkowski, Jan Tomza-Osiecki - projekt eksplorujący śnienie

poniedziałek - czwartek: wiadomość e-mail dla uczestników o godz. 20:00

spotkania online: piątek o godz. 22:00, sobota o godz. 12:00

 

21–27 czerwca - dostępność online
25 czerwca 16.30 - spotkanie online i dyskusja

DZIECI SATURNA | Agata Baumgart, Aleksandra Matlingiewicz - hipertekst oraz link do słuchowiska ASMR obejrzyj na: dziecisaturna.pl. W piątek o 16.30 rozmowa onlnine do oglądania na stronie Teatru Śląskiego na Facebooku.

 

21-27 czerwca

ALICJA 0700 | Teatr Usta Usta Republika - dostęp do interaktywnego słuchowiska online: www.alicja.sos.pl

26 czerwca

12.00–20.00
KUCHNIA KONFLIKTU - kulinarna kooperatywa kulturalna z uchodźczynią z Czeczenii.

23-27 czerwca

Background Bob - międzynarodowy charytatywny projekt artystyczny


Czwarta edycja festiwalu realizowana jest w formule online, a wszystkie propozycje są bezpłatne. Widzowie proszeni są o bezpłatną rejestrację na platformie strimingowej.

Ze względu na licencję niektóre pokazy mają limit widzów – decyduje kolejność rejestracji (dotyczy spektaklu „Koniec z Eddym”).

Pojedynczy link upoważnia do jednorazowego zobaczenia materiału (dotyczy spektakli „Enter Achilles”, „Dead Dreams of Monochrome Men”, „YAG”).

Nagranie spektaklu „YAG” będzie dostępne wyłącznie dla widzów z Polski, natomiast nagrania spektakli „Mewa” oraz „Oniegin” będą dostępne dla widzów z wyłączeniem terenu Rosji.

Czas dostępu każdego wydarzenia jest podany w szczegółowym harmonogramie, a wszystkie propozycje można oglądać online na festiwalowej platformie openthedoor.teatrslaski.art.pl.

Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w programie festiwalu.


Do pobrania:


Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19


 

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego

 


SPONSOR FESTIWALU


PARTNERZY


PATRONI MEDIALNI