Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2018.05.26

Chorzowskie Szekspiry dla Roberta Talarczyka

Dyrektor Teatru Śląskiego został laureatem nagrody w ramach Akademii Chorzowskich Osobowości

WIĘCEJ

Miło nam poinformować, że dyrektor Teatru Śląskiego - Robert Talarczyk, został uhonorowany nagrodą teatralną „Chorzowskie Szekspiry 2018", w ramach Akademii Chorzowskich Osobowości.

Nagroda została przyznana przez Kapitułę w składzie: Marek Wójcik (Poseł na Sejm RP), Andrzej Kotala (Prezydent Miasta Chorzów), Wiesław Ciężkowski (Zastępca Prezydenta Miasta Chorzów ds. Społecznych), Bożena Szarama (Dyrektor Delegatury Bytom Kuratorium Oświaty w Katowicach), Dariusz Miłkowski (Laureat Nagrody Teatralnej Chorzowskie Szekspiry 2017), Tomasz Ignalski (Dyrektor Chorzowskiego Centrum Kultury). Nagroda została wręczona podczas VII Festiwalu Małych Form Artystycznych w Chorzowie.

Gratulujemy!


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.05.25

25. urodziny spektaklu „Mayday”

Zapraszamy na rekordowy jubileusz kultowego spektaklu Teatru Śląskiego

WIĘCEJ

Jedna z najlepszych i najczęściej granych na świecie fars. Historia londyńskiego taksówkarza bigamisty, któremu przez lata udaje się bezkolizyjnie lawirować między dwiema kochającymi go żonami. Na skutek wypadku John Smith musi spędzić noc w szpitalu. Zaniepokojona małżonka zawiadamia komisariat policji o nieobecności męża. Co gorsza, w tym samym czasie druga żona taksówkarza zawiadamia inny komisariat. Rozpoczynają się dwa śledztwa, a z każdą minutą sytuacja staje się coraz bardziej skomplikowana. Komizm sytuacji fabularnych i języka sprawia, że „Mayday” (oryginalny tytuł „Run for Your Wife”) od chwili prapremiery rozśmiesza publiczność na całym świecie.

Spektakl wyreżyserował Wojciech Pokora, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów komediowych („Poszukiwany, poszukiwana”, „Brunet wieczorową porą”, „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” czy „Alternatywy 4”), zmarły w lutym tego roku. Przygodę z tym tytułem zaczynał od roli Johna Smitha w warszawskiej inscenizacji Teatru Kwadrat. Już tego samego roku (1992) wyreżyserował swoje pierwsze „Maydaye” w Teatrze Polskim we Wrocławiu i w Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze. W sumie na podstawie tekstu Cooneya stworzył spektakle w sześciu miastach w całej Polsce. Do dziś grane są we Wrocławiu, Krakowie i Katowicach. Katowicka premiera odbyła się 19 czerwca 1993 roku. Fenomenem jest również, że od 25 lat obsada spektaklu niemal się nie zmieniła. W 2002 zmarł Wojciech Górniak (John Smith), którego zastąpił Zbigniew Wróbel (wcześniej grał reportera), na którego miejsce wszedł Wiesław Kupczak. Od października 2017 roku postać Mary Smith grana jest zamiennie przez Bogumiłę Murzyńską i Katarzynę Brzoskę. Wydawać by się mogło, że 25 lat grania, czyli 450 pokazów, wyczerpie widownię w promieniu wielu kilometrów od Teatru Śląskiego. Nic z tych rzeczy! Katowicka inscenizacja to wciąż hit przyciągający widownię w każdym wieku. W czym zatem tkwi sekret sukcesu „Maydaya”?

Przekonajcie się sami. Już 3 czerwca o godz. 16.00 i 19.00 zapraszamy do wspólnego świętowania 25 lat tytułu na deskach Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego. Nie zabraknie urodzinowych niespodzianek dla naszej widowni!

Bilety online, w Biurze Obsługi Widza (32 258 89 67 /32 258 72 51 wew. 236) lub w kasie Teatru.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.05.22

Kultura a Metropolia

Seminarium poświęcone roli kultury w rozwoju Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

WIĘCEJ

Jaką rolę powinna odgrywać kultura w strategii działań i rozwoju Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii? W jaki sposób może ona wpływać na kształtowanie wizerunku Metropolii? Na te i inne pytania będziemy poszukiwać odpowiedzi podczas pierwszego seminarium KULTURA A METROPOLIA, którego organizatorami są Teatr Mały w Tychach i Teatr Śląski.

Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek, 25 maja, o godzinie 11.00 w Pasażu Kultury Andromeda w Tychach. Udział potwierdzili przedstawiciele instytucji kultury oraz środowiska akademickiego regionu, m.in. Robert Talarczyk, Marcin Herich, Mirosław Jacek Błaszczyk, Bartłomiej Szewczyk, prof. Krystyna Doktorowicz, prof. Jerzy Jarosik i Rafał Wyszyński.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, dla których przyszłość Związku Metropolitalnego i kultury regionu nie są obojętne.

Wstęp wolny.


 

PROGRAM SEMINARIUM:

11.00 Rola i znaczenie kultury w kształtowaniu wizerunku Metropolii

Z udziałem Roberta Talarczyka (Teatr Śląski), Marcina Hericha (Teatr A-PART), Mirosława Jacka Błaszczyka (Filharmonia Śląska), Bartłomieja Szewczyka (Kopalnia GUIDO)

12.30 Sektor kultury jako element strategii rozwoju Metropolii

Z udziałem prof. Krystyny Doktorowicz (Uniwersytet Śląski), prof. Jerzego Jarosika (Akademia Muzyczna), Rafała Wyszyńskiego (Porcelana Śląska)

14.00 Podsumowanie


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2018.05.22

„Oskar i Pani Róża” po raz 500.

Wielki sukces inscenizacji bestselleru É-E. Schmitta

WIĘCEJ

Od ponad 13 lat Marek Rachoń i Alina Chechelska wcielają się na deskach Teatru Śląskiego w postacie stworzone przez Érica-Emmanuela Schmitta. W czerwcu po raz pięćsetny opowiedzą historię chłopca, który za namową zaprzyjaźnionej z nim pani Róży ostatnie dni swojego życia przeżywa jak dekady, a swoje doświadczenia opisuje w listach do Pana Boga. „Oskar i Pani Róża” to światowy bestseller czytelniczy, który doczekał się adaptacji filmowej i wielu inscenizacji na całym świecie.

Spektakl Teatru Śląskiego niezmiennie cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród najmłodszej, jak i dorosłej widowni. Od premiery w marcu 2005 roku na Scenie Kameralnej zobaczyło go niemal 44 000 widzów. Kilkanaście razy grany był w języku francuskim. Tytuł ten został wyróżniony Złotą Maską 2006 za reżyserię dla Grzegorza Kempinsky'ego oraz nominacją do Złotej Maski dla Aliny Chechelskiej. Marek Rachoń otrzymał Nagrodę im. Leona Schillera za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru ze szczególnym uwzględnieniem roli w tym spektaklu oraz Główną Nagrodę Męską za Rolę Pierwszoplanową na Międzynarodowym Festiwalu Tarnopolskie Wieczory Teatralne 2006. Na Międzynarodowym Festiwalu Tawryjskie Gry wraz z Aliną Chechelską otrzymali nagrodę za najlepszy duet aktorski. Spektakl był zapraszany na międzynarodowe festiwale teatralne do Brześcia (Białoruś), Tarnopolu (Ukraina), Chersonia (Ukralina), Symferopolu (Ukraina).

Ostatni w tym sezonie i pięćsetny w historii pokaz spektaklu „Oskar i Pani Róża” na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego już 15 czerwca.


MNIEJ