Logo

BĄDŹ NA BIEŻĄCOCzytaj co ważnego dzieje się w naszym teatrze.
Projekt


data publikacji: 2017.07.21

Kasa Teatru nieczynna do 1 września

Od 1 sierpnia ruszają rezerwacje telefoniczne i sprzedaż online

WIĘCEJ

Drodzy Widzowie!

Kasa Teatru będzie zamknięta w okresie wakacyjnym – otwieramy ją ponownie 1 września (czynna w poniedziałki w godz. 10.00–18.00, od wtorku do soboty w godz. 10.00–19.00).

Rezerwacji telefonicznej poprzez kontakt z naszym Biurem Obsługi Widzów (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–17.00) oraz zakupów online będzie można dokonywać już od 1 sierpnia.


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.07.20

Robert Talarczyk spotkał się z młodzieżą w Ornontowicach

Podczas programu „Lato w Teatrze” dyrektor opowiadał o śląskości Teatru Śląskiego

WIĘCEJ

Trwa właśnie 10. edycja ogólnopolskiego programu „Lato w Teatrze” organizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego – kilkadziesiąt miejsc w całym kraju organizuje teatralne wakacje dla młodzieży. Zaprzyjaźniona Fundacja Szafa Gra, z którą wspólnie organizowaliśmy ubiegłoroczną edycję programu, w tym roku pracuje pod hasłem „(nie)straszny Śląsk” w Ornontowicach. Oprócz warsztatów teatralnych i przygotowywanego spektaklu plenerowego, uczestnicy spotykają się z najważniejszymi lokalnymi artystami oraz postaciami ważnymi dla animacji życia kulturalnego regionu. W środę, 19 lipca, młodzież uczestniczyła w spotkaniu z Robertem Talarczykiem zatytułowanym „Śląskie spektakle w Teatrze Śląskim”.

 

fot. Inqubator Teatralny


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.07.06

Dada na scenie!

Za nami pokaz studentów i absolwentów naszej Szkoły Aktorskiej przygotowany z Arturem Pałygą

WIĘCEJ

To było zderzenie wielkiej legendy dadaistów z młodymi aktorami. To była próba odpowiedzi na największe pytania ludzkości oraz zderzenie gigantycznego meteorytu z wigwamami norweskich Indian. To było dada.

Dziękujemy za obecność podczas pokazu „Dada z łasiczką” reżyserowanego przez Artura Pałygę, w którym udział wzięli studenci i absolwenci naszej Szkoły Aktorskiej: Emilia Adamus, Krzysztof Ciemierz, Paulina Janik, Gabriela Kosowska, Justyna Pachla, Paulina Pietrek, Wojciech Żak oraz Stefano.

fot. Przemysław Jendroska

 

 


MNIEJ
Projekt


data publikacji: 2017.07.04

Zmarł Tadeusz Kijonka

Żegnamy przyjaciela Teatru i członka naszej Rady Programowej

WIĘCEJ

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 30 czerwca 2017 r., nad ranem zmarł Tadeusz Kijonka – poeta, twórca teatralny, wieloletni kierownik literacki Opery Śląskiej i redaktor naczelny miesięcznika „Śląsk”, członek Rady Programowej naszego Teatru. Jego pogrzeb odbędzie się dziś, 4 lipca, o godz. 10.00 w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Poeta zostanie pochowany na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach.

 

Tadeusz Kijonka był nie tylko poetą, publicystą i krytykiem, ale też autorem utworów scenicznych (operowych librett, pieśni i oratoriów) oraz działaczem społecznym zaangażowanym na wielu polach śląskiego życia kulturalnego i literackiego. Najważniejszą dziedziną jego twórczości była poezja, wielokrotnie nagradzana i doceniana, inspirowana lokalnością, ale i uniwersalnymi wartościami. Powtarzał: „Jestem Ślązakiem z Radlina i Polakiem ze Śląska. Śląsk jest miejscem podstawowym mojej biografii i życiowych decyzji, z którymi się identyfikuję.” Był laureatem licznych odznaczeń i nagród kulturalnych, w tym m.in. Nagrody im. Karola Miarki, Nagrody Wojciecha Korfantego, Nagrody „Śląski Szmaragd”, Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, Złotej Odznaki Honorowej za zasługi dla Województwa Śląskiego, Nagrody Kulturalnej miasta Katowic i Bytomia „Muza 2002” czy Nagrody „Hanysa”. W 2006 roku, przy okazji 99. urodzin naszej sceny, otrzymał także Nagrodę Pegaza za wspieranie działalności Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego. Został też uhonorowany m.in. Złotym Medalem Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej i Złotym Medalem Za Zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego, Honorową Śląską Nagrodą Kulturalną Dolnej Saksonii, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W plebiscycie „Gazety Wyborczej” znalazł się w gronie 100 najwybitniejszych Ślązaków XX wieku.

 

Rodzinie, bliskim i wszystkim współpracownikom Tadeusza Kijonki składamy kondolencje oraz wyrazy głębokiego współczucia.


MNIEJ